Ázsiai lódarázs: a titokzatos keleti vendég




Szokatlanul meleg nyári estéken mindannyian felfigyelhettünk egy viszonylag feltűnő hangra: a zúgásra, amely mintha csak egy madáretetőről származna. A zöld lombokat fürkészve találhatjuk meg a lámpák körül röpködő óriás darazsakat, az ázsiai lódarázsakat.

Honnan származnak?

A Kelet- és Délkelet-Ázsiában őshonos ázsiai lódarázs sajnos mára már Európát is meghódította. Franciaország délnyugati részén bukkantak rá először 2004-ben, és azóta folyamatosan terjed észak és kelet felé.

Miért aggódjunk miattuk?

Az ázsiai lódarázs legnagyobb veszélyt a méhészetekre jelenti, ugyanis igen sikeres méhrabló. A méheket nem csupán táplálékként fogyasztja, hanem a lárvákat is elhurcolja a kaptárakból. A méhcsaládok súlyosan meggyengülhetnek, sőt akár el is pusztulhatnak az állatok támadásai miatt.

Számíthatunk-e csípésre?

Bár az ázsiai lódarázs általában nem agresszív, a fészke környékén igencsak védekezően viselkedik. Csípése rendkívül fájdalmas, és allergiás reakciót is okozhat.

Mit tegyünk, ha lódarázs fészket találunk?

A lódarázs fészkek eltávolítása szakember feladata. Ha észlelünk egyet, értesítsük haladéktalanul az illetékes irtó céget vagy a természetvédelmi szervezeteket.

Hogyan segíthetünk a méheknek?

Védjük a méheket az ázsiai lódarázstól, az alábbiakkal segíthetünk nekik:

  • Támogassuk a helyi méhészeket.
  • Ültessünk méhlegelőket a kertünkbe.
  • Hagyjuk meg a természetes méhlegelőket.

Az ázsiai lódarázs egy újabb példa arra, hogy az invazív fajok milyen komoly veszélyt jelenthetnek az őshonos élővilágra. Vigyázzunk rájuk, és segítsünk megvédeni a méheinket!