Święconka wielkanocna




Świeżo okraszone pisanki błyszczą na stole, a zapach chrzanu unosi się w powietrzu. To znak, że zbliża się Wielkanoc - czas radości i świętowania. Nieodłączną częścią tego święta jest święconka wielkanocna, koszyk wypełniony przepysznymi smakołykami.
Dawniej święconkę przygotowywano ze starannością i zaangażowaniem. Kobiety wypiekały chleb, chrzaniły i gotowały jajka. Mężczyźni natomiast zbierali wierzbę i robili z niej palmy. Do koszyczka trafiało to, co najlepsze i najświeższe.
Tradycyjnie w święconce znajdowały się:
* baranek z cukru, symbolizujący Jezusa Chrystusa
* jajka, symbolizujące nowe życie
* chleb, symbolizujący ciało Chrystusa
* wędlina, symbolizująca dostatek
* chrzan, symbolizujący gorycz męki Chrystusa
* sól, symbolizująca mądrość
* pieprz, symbolizujący cierpienie Chrystusa
Oczywiście, wraz z upływem czasu zawartość święconki ulegała zmianom. Dziś możemy w niej znaleźć również słodycze, babki i inne smakołyki. Jednak najważniejsze jest to, aby koszyczek był przygotowany z sercem i symbolizował radość i nadzieję Wielkanocy.
Święcenie pokarmów to ważny moment w tradycji wielkanocnej. Koszyczek z jedzeniem niesiemy do kościoła w Niedzielę Wielkanocną, gdzie zostaje pobłogosławiony przez księdza. Poświęcone potrawy mają zapewnić zdrowie, szczęście i pomyślność na cały rok.
Zwyczaj święcenia pokarmów ma swoje korzenie w czasach przedchrześcijańskich. Pierwotnie był związany z wiosennymi obrzędami płodności. Później został przejęty przez Kościół i nabrał znaczenia religijnego.
Święconka wielkanocna to piękna i wzruszająca tradycja. Jest symbolem wiary, nadziei i miłości. Niech jej smak przypomina nam o radości Zmartwychwstania i niech przynosi nam błogosławieństwo na cały rok.