ΑΕΛ - Ο Μακεδονικός δεν μπόρεσε να φτάσει στην κορυφή

Στις 28 Οκτωβρίου 2024, η ΑΕΛ νίκησε τον Μακεδονικό με σκορ 2-0 στον αγώνα που διεξήχθη στην AEL FC Arena, για την 6η αγωνιστική του Α' ομίλου της Super League 2.
Η νίκη αυτή επέκτεινε το αήττητο σερί της ΑΕΛ και την ανέβασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, καθώς η διαφορά της από τους διώκτες της αυξήθηκε.
Η ομάδα της Λάρισας μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 15ο λεπτό. Ο Γιάννης Πασάς, που βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα φέτος, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους.
Ο Μακεδονικός προσπάθησε να αντιδράσει και είχε κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει σοβαρά την εστία της ΑΕΛ. Στο 35ο λεπτό, ήρθε και η χαριστική βολή. Ο Δημήτρης Μπαλάφας πέτυχε το δεύτερο τέρμα για την ΑΕΛ, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μακεδονικός πήρε την πρωτοβουλία, αλλά η άμυνα της ΑΕΛ στάθηκε σταθερή και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν ιδιαίτερες ευκαιρίες.
Η νίκη αυτή ήταν σημαντική για την ΑΕΛ, η οποία παραμένει αήττητη και δείχνει να είναι το μεγάλο φαβορί για την άνοδο στη Super League. Ο Μακεδονικός, από την άλλη, γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα και έπεσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
Μετά τον αγώνα, ο προπονητής της ΑΕΛ, Αλέκος Βοσνιάδης, δήλωσε ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του και εξέφρασε την αισιοδοξία του για το μέλλον.
"Σήμερα παίξαμε πολύ καλά και δείξαμε ότι είμαστε μια δυνατή ομάδα", δήλωσε ο Βοσνιάδης. "Η νίκη αυτή μας δίνει πολύτιμους βαθμούς και μας φέρνει πιο κοντά στον στόχο μας, που είναι η άνοδος στη Super League".