ΑΡΗΣ - ΜΑΡΟΥΣΙ Το α

ΑΡΗΣ - ΜΑΡΟΥΣΙ

Το αθηναϊκό ντέρμπι έληξε με νίκη των γηπεδούχων

Άρης 88 - Μαρούσι 72

Ο Άρης επικράτησε με 88-72 του Μαρουσιού στο κλειστό των Λιοσίων, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα, με τους Μάικλ Ντίξον, Νίκος Γκίκας και Ντέιβιντ Λοτζέσκι να είναι οι κορυφαίοι. Το Μαρούσι προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.

Οι πρωταγωνιστές

Ο Μάικλ Ντίξον οδήγησε την επίθεση του Άρη με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Νίκος Γκίκας πρόσθεσε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Ντέιβιντ Λοτζέσκι είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για το Μαρούσι, ο Τζάστιν Πέρι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, ενώ ο Κερέμ Καντέρ είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Γιάννης Σαμοντούροβ είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (25-15). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18 πόντων (48-30).

Το Μαρούσι αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και πλησίασε στους 8 πόντους (62-54), αλλά ο Άρης δεν άφησε το προβάδισμά του να χαθεί. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έλεγξαν πλήρως τον αγώνα και έφτασαν στη νίκη με άνεση.

Η συνέχεια

Ο Άρης με τη νίκη αυτή ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-4, ενώ το Μαρούσι έπεσε στην 10η θέση με ρεκόρ 4-6.

Οι δύο ομάδες θα δώσουν το δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι στις 15 Ιανουαρίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League.