Αταλάντα σελτικ: Ένα ματς που θα μνημονεύεται για καιρό

Από τον Γιώργο Παπαδόπουλο
Καθώς η Αταλάντα ετοιμαζόταν να αντιμετωπίσει τη Σέλτικ στο Μπέργκαμο, η ατμόσφαιρα ήταν γεμάτη ενθουσιασμό. Οι Ιταλοί οπαδοί ήταν έτοιμοι να υποστηρίξουν την ομάδα τους και να δουν μια αξέχαστη νύχτα ποδοσφαίρου.
Από την πρώτη σέντρα, ήταν φανερό ότι θα είναι μια σκληρή μάχη. Η Αταλάντα κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για γκολ. Ωστόσο, οι Σκωτσέζοι ήταν ανθεκτικοί στην άμυνα, με τον τερματοφύλακά τους, Κάσπερ Σμάιχελ, σε εξαιρετική φόρμα.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αταλάντα συνέχισε να πιέζει, αλλά η Σέλτικ ήταν καλά οργανωμένη και κατάφερε να κρατήσει τη γηπεδούχο σε απόσταση. Το φινάλε φάνηκε αναπόφευκτο καθώς το σκορ έληξε με ισόπαλο 0-0.
Παρά το άγονο αποτέλεσμα, ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και άφησε τους οπαδούς και από τις δύο ομάδες ικανοποιημένους. Η Αταλάντα έδειξε την επιθετική της ικανότητα, ενώ η Σέλτικ απέδειξε τον δυναμικό της χαρακτήρα.
Μετά το ματς, ο προπονητής της Αταλάντα, Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι, δήλωσε: "Σήμερα ήμασταν πολύ καλοί, αλλά δεν ήμασταν τυχεροί στο τελείωμα. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα."
Ο τεχνικός της Σέλτικ, Άντζε Ποστέκογλου, είπε: "Είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες μου. Σήμερα αντιμετωπίσαμε μια εξαιρετική ομάδα, αλλά στάθηκαμε στο ύψος των περιστάσεων. Έχουμε πολλά να χτίσουμε από αυτό το παιχνίδι."
Το ισόπαλο αποτέλεσμα αφήνει τις δύο ομάδες με τέσσερις βαθμούς μετά από τρεις αγώνες στον όμιλό τους του Champions League. Η Αταλάντα θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τον Άγιαξ, ενώ η Σέλτικ θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης.