Ισπανία - Μαρόκο: Ένα παιχνίδι που χωρίζει δύο λαούς

Γράφει ο Γιάννης Παπαδόπουλος από την Αθήνα
Είναι ένα παιχνίδι που χωρίζει δύο λαούς. Αλλά είναι και ένα παιχνίδι που τους ενώνει. Το Ισπανία-Μαρόκο είναι ένα παιχνίδι με μεγάλη ιστορία και με ακόμη μεγαλύτερη ένταση. Και φέτος, προμηνύεται πιο συναρπαστικό από ποτέ.
Έχουν περάσει 16 χρόνια από τον τελευταίο φιλικό αγώνα μεταξύ Ισπανίας και Μαρόκου. Από τότε, τα δύο έθνη έχουν γίνει ακόμη πιο ισχυρά στο ποδόσφαιρο. Η Ισπανία έχει κερδίσει το Παγκόσμιο Κύπελλο το 2010 και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα το 2008 και το 2012. Το Μαρόκο έχει κατακτήσει το Κύπελλο Εθνών Αφρικής το 1976 και το 1992.

Το παιχνίδι έχει ιδιαίτερη σημασία και για τις δύο χώρες. Για την Ισπανία, είναι μια ευκαιρία να δείξει ότι είναι ακόμα μια από τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου. Για το Μαρόκο, είναι μια ευκαιρία να αποδείξει ότι είναι μια ανερχόμενη δύναμη στο ποδόσφαιρο,

Η τελευταία αναμέτρηση
Οι δυο ομάδες συναντήθηκαν τελευταία φορά σε ένα φιλικό παιχνίδι το 2006. Ο αγώνας έληξε με νίκη 2-1 για την Ισπανία. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 1-0 υπέρ της Ισπανίας, με τον Μάρκος Σένα να έχει σκοράρει το μοναδικό γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, το Μαρόκο ισοφάρισε με τον Γιουσέφ Χατζί. Η Ισπανία κέρδισε τον αγώνα με ένα γκολ του Νταβίδ Βίγια στο 90ο λεπτό.
Οι φετινοί αντίπαλοι
Η Ισπανία είναι η σημερινή πρωταθλήτρια Ευρώπης και θεωρείται μία από τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου. Η ομάδα διαθέτει παίκτες όπως ο Σέρχιο Ράμος, ο Αντρές Ινιέστα και ο Ίσκο.
  • Το Μαρόκο είναι η σημερινή πρωταθλήτρια Αφρικής και θεωρείται μία από τις κορυφαίες ομάδες της ηπείρου.
  • Η ομάδα διαθέτει παίκτες όπως ο Χακίμ Ζιγές, ο Σοφιαν Μπουφάλ και ο Μεχντί Μπενάτια.
Ο αγώνας που έρχεται
Το Ισπανία-Μαρόκο είναι ένα παιχνίδι που έχει όλα τα φόντα για να γίνει ένα κλασικό. Οι δύο ομάδες είναι ισοδύναμες και ο αγώνας αναμένεται να είναι κλειστός.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο γήπεδο της Μαλάγκα, την Πέμπτη 19 Ιουνίου. Η έναρξη είναι προγραμματισμένη για τις 19:00 ελληνική ώρα.

Το παιχνίδι είναι προφανώς μια μεγάλη ευκαιρία για τα αστέρια και των δύο ομάδων να λάμψουν. Αλλά είναι και μια ευκαιρία για τους λαούς της Ισπανίας και του Μαρόκου να έρθουν κοντά. Είναι ένα παιχνίδι που μπορεί να χωρίσει δύο λαούς, αλλά είναι και ένα παιχνίδι που μπορεί να τους ενώνει.