Κύπελλο Ελλάδας

Αυτό το σαββατοκύριακο, όλη η Ελλάδα θα παρακολουθεί με κομμένη την ανάσα καθώς οι δύο καλύτερες ομάδες της χώρας, ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ, θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Ποιος θα σηκώσει το πολυπόθητο τρόπαιο και θα περάσει στην ιστορία ως ο κυρίαρχος του ποδοσφαίρου στην Ελλάδα;

Ας κάνουμε ένα ταξίδι στο χρόνο και ας θυμηθούμε τις πιο συναρπαστικές στιγμές του Κυπέλλου Ελλάδας. Νύχτες γεμάτες πάθος, ένταση και δράμα, όπου τα όνειρα συναντούν την πραγματικότητα και οι ήρωες φτιάχνονται στον αγωνιστικό χώρο.

• Το 1996, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 4-3 στον τελικό, σε έναν αγώνα που θα μείνει για πάντα χαραγμένος στη μνήμη των φιλάθλων. Το γκολ του Μπορέλι στο τελευταίο λεπτό της παράτασης έγραψε ιστορία και χάρισε στους "πράσινους" ένα αξέχαστο τρόπαιο.
  • Το 2009, ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 15-14 στα πέναλτι στον τελικό, μετά από έναν αγώνα που έληξε ισόπαλος 4-4 στην κανονική διάρκεια και την παράταση. Το ματς κράτησε σχεδόν τρεις ώρες και θεωρείται ένας από τους πιο συγκλονιστικούς τελικούς Κυπέλλου Ελλάδας όλων των εποχών.
  • Το 2015, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1 στον τελικό, κατακτώντας το 29ο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του. Ο Κώστας Φορτούνης ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, σκοράροντας δύο πανέμορφα γκολ.
    • Αυτή τη χρονιά, Ολυμπιακός και ΑΕΚ έχουν παίξει μεταξύ τους δύο φορές. Στο πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 και η ΑΕΚ με 3-0. Και οι δύο ομάδες έχουν δείξει εξαιρετική φόρμα τους τελευταίους μήνες και ο τελικός αναμένεται να είναι συναρπαστικός.

Ποιος θα σηκώσει το τρόπαιο; Θα είναι ο Ολυμπιακός, που κυνηγά το πέμπτο συνεχόμενο Κύπελλο Ελλάδας; Ή η ΑΕΚ, που θέλει να επιστρέψει στην κορυφή μετά από 17 χρόνια; Ένα πράγμα είναι σίγουρο: ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας θα είναι ένα γεγονός που δεν θα θέλετε να χάσετε.

Ετοιμαστείτε για μια βραδιά γεμάτη συγκινήσεις, ανατροπές και ήρωες! Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας είναι εδώ και η Ελλάδα θα παρακολουθεί με κομμένη την ανάσα.