Μπαρτσελόνα - Μπάγερν: Μια Νύχτα που θα θυμάται για πολύ καιρό η Βαρκελώνη

Στις 26 Οκτωβρίου 2022, η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε τη Μπάγερν Μονάχου στο Καμπ Νόου για έναν αγώνα που θα έμενε στην ιστορία. Η Μπαρτσελόνα, με τον νέο της προπονητή Τσάβι στο τιμόνι, ήταν αποφασισμένη να εξιλεωθεί μετά την ταπεινωτική ήττα τους με 8-2 από την ίδια ομάδα το 2020.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους οικοδεσπότες να πιέζουν ψηλά και να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες. Το πρώτο γκολ ήρθε μόλις στο πρώτο λεπτό, όταν ο Ραφίνια με μια εκπληκτική σέντρα βρήκε τον ελεύθερο Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να πιέζει και ο Ραφίνια έκανε το 2-0 στο 45ο λεπτό.

Η Μπάγερν απάντησε με ένα γκολ του Λεβαντόφσκι στο 36ο λεπτό, αλλά η Μπαρτσελόνα δεν έχανε το πλεονέκτημά της.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ραφίνια ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 56ο λεπτό, σφραγίζοντας τη νίκη της Μπαρτσελόνα.
Στο 83ο λεπτό, ο Ντε Λιχτ μείωσε για την Μπάγερν, αλλά ήταν πολύ αργά για να ανατρέψει την κατάσταση.

Η νίκη της Μπαρτσελόνα ήταν μια δήλωση δύναμης και αποφασιστικότητας. Ο Ραφίνια ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, ενώ ο Λεβαντόφσκι, που αγωνίστηκε για τη Μπαρτσελόνα μέχρι το καλοκαίρι, δυσκολεύτηκε να κάνει τη διαφορά.

Η νίκη έδωσε στη Μπαρτσελόνα τρεις πολύτιμους βαθμούς στον όμιλο του Champions League και αναζωπύρωσε τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση. Για τη Μπάγερν, ήταν μια πικρή ήττα που διέκοψε το νικηφόρο σερί τους.

Ο αγώνας Μπαρτσελόνα-Μπάγερν θα μείνει στην ιστορία ως μια νύχτα που η Βαρκελώνη θα θυμάται για πολύ καιρό. Ήταν μια νύχτα θριάμβου, έκπληξης και ανανέωσης ελπίδας για τους οπαδούς της Μπαρτσελόνα.