Μπολονια - Παναθηναϊκός: Το τρίποντο που έσωσε την νίκη

Με το buzzer-beater τρίποντο του Ντέρικ Γουίλιαμς, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Μπολόνια εντός έδρας με σκορ 88-85, σπάζοντας την εντός έδρας έδρα της.

Ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν προβαδίσματα. Αλλά στην τρίτη περίοδο, η Μπολόνια άρχισε να απομακρύνεται, χτίζοντας ένα προβάδισμα 10 πόντων. Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν το έβαλε κάτω. Στην τέταρτη περίοδο, οι "πράσινοι" έσφιξαν την άμυνά τους και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά.

Η ηρωική επιστροφή

Λίγα λεπτά πριν από τη λήξη, ο Παναθηναϊκός είχε πλησιάσει στους 3 πόντους. Τότε, ο Γκουντάιτις ισοφάρισε με ένα κάρφωμα, και στη συνέχεια ο Παπαγιάννης έδωσε προβάδισμα στους "πράσινους". Ωστόσο, η Μπολόνια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Χάκετ ισοφάρισε ξανά, για 85-85.

Το buzzer-beater του Γουίλιαμς

Μόλις 7 δευτερόλεπτα απέμεναν στον αγώνα, όταν ο Παναθηναϊκός πήρε την μπάλα. Η επίθεση στήθηκε για τον Γουίλιαμς, ο οποίος σημάδεψε από την κορυφή της ρακέτας. Ο Αμερικανός δεν δίστασε, και με ένα απίθανο σουτ, έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό!

Ένα μεγάλο βήμα

Αυτή η νίκη ήταν ιδιαίτερα σημαντική για τον Παναθηναϊκό, καθώς του επέτρεψε να παραμείνει στην κούρσα της 8άδας. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν εξαιρετική στην άμυνα και το πάθος της, αποδεικνύοντας ότι είναι ικανή να αντιμετωπίσει και τις πιο ισχυρές ομάδες της διοργάνωσης.

Το μέλλον δείχνει λαμπρό

Η νίκη επί της Μπολόνια δίνει στον Παναθηναϊκό ελπίδα για το μέλλον. Η ομάδα διαθέτει ταλέντο, πάθος και δυνατότητα βελτίωσης. Με λίγη τύχη και συνέπεια, οι "πράσινοι" μπορούν να φτάσουν μακριά στην φετινή Euroleague.