Νεα ιωνια πανιωνιοσ

Ενα μαγικο βραδυ στο Ταυρο για τον Πανιωνιο. Η ομαδα μας πηρε την προκριση στα πεναλτι πανω απο τη Νεα Ιωνια και πηγε στους 16 του Κυπελλου Ελλαδας. Ο επομενος αντιπαλος ο Αρης Θεσσαλονικης.
Στο ματς το γκολ ηταν μακρια και οι δυο ομαδες ειχαν λιγες ευκαιριες. Στο 80ο λεπτο ο Πανιωνιοσ χασε την ευκαιρια να τελειωσει το ματς, οταν ο Μαστραντορεας εχασε πεναλτι. Στην παραταση το 0-0 δεν αλλαξε και ο Πανιωνιος πηρε την προκριση χάρη στον Αραμπατζη.
Το πρωτο ημιχρονο ηταν φτωχο σε φασεις. Αμφοτερες οι ομαδες δεν πηραν ρισκα και το ματς κυλησε αρκετα ανοστα με ελαχιστες ευκαιριες και απο τις δυο πλευρες. Στο 20ο λεπτο η Νεα Ιωνια ειχε την πρωτη καλη φαση με τον Μπαρμπαλια, που ξεφυγε και εστειλε την μπαλα στα πλευρικα διχτυα. Στο 37ο λεπτο ο Πανιωνιος απειλησε με τον Μαστραντορεα, αλλα δεν καταφερε να σκοραρει.
Το δευτερο ημιχρονο ξεκινησε με τον Πανιωνιο να εχει τον ελεγχο χωρις ομως να δημιουργει ιδιαιτερες ευκαιριες. Η Νεα Ιωνια κλειστηκε πισω και προσπαθησε να χτυπησει στις αντεπιθεσεις. Στο 65ο λεπτο ο Ιωσηφιδης ειχε την καλυτερη ευκαιρια του Πανιωνιου μεγαλη ευκαιρια στο ματς. Ο επιθετικος του Ιστορικου βρεθηκε μονος απενταντι στον τερματοφυλακα της Νεας Ιωνιας, αλλα το σουτ του αποκρουστηκε ενστικτωδως. Στο 78ο λεπτο ο Πανιωνιος ειχε νεα τεραστια ευκαιρια να σκοραρει. Ο Λουτρι αδυνατησε να πιασει την μπαλα μεσα στην μικρη περιοχη και ο Μαστραντορεας εφερε το ματς στα ισα με δυνατο σουτ εντος περιοχης. Στο 83ο λεπτο ο Πανιωνιος εχασε μοναδικη ευκαιρια να τελειωσει το ματς, οταν ο Μαστραντορεας εστειλε την μπάλα απο το σημειο του πεναλτι, στα χερια του Γκέραρντ.
Στην παραταση η Νεα Ιωνια χασε κι αυτη μεγαλη ευκαιρια με τον Μπενκιντερ, ο οποιος δεν καταφερε να κοντρολαρει την μπαλα οταν βρεθηκε μεσα στη περιοχη του Πανιωνιου. Στο 118ο λεπτο ο Λισγάρας τραυματιστηκε και η Νεα Ιωνια αγωνιστηκε με 10 παικτες για αρκετα λεπτα. Ο Κανελλακης εχασε την μπαλα απο τα χερια του, ομως οι επιθετικοι του Πανιωνιου δεν καταφεραν να σκοραρουν.
Η διαδικασια των πεναλτι ξεκινησε με επιτυχια για τις δυο ομαδες. Ευστοχησαν οι Γκόμες, Τσολάκης και Ιωσηφιδης για τον Πανιωνιο και οι Μπενκιντερ, Ρηγας και Ντος Σάντος για τη Νέα Ιωνία. Ο Αραμπατζής απέκρουσε το πέναλτι του Μπαρμπαλιά, ενώ ο Μαστραντορέας ευστόχησε στο δικό του. Το τελευταίο πέναλτι ανέλαβε ο Βατερλόου, που νίκησε τον Κανελλάκη και χάρισε την πρόκριση στον Ιστορικό.
Ο Πανιωνιος ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους και ιστορικοτερους συλλογους της Ελλαδας. Εχει κατακτησει 2 πρωταθληματα, 2 κυπελλα και εχει συμμετασχει 9 φορες σε ευρωπαικες διοργανωσεις. Εχει διακριθει πανελλήνιακαι διεθνώς στον αθλητισμό φέρνοντας δευτερη Ολυμπιακή νίκη στην Ελλάδα στα χρονικά των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων. Έχει καλλιεργήσει αναρίθμητες αθλητικές δραστηριότητες και δημιούργησε αθλητικά τμήματα στις δυο βασικές κατηγορίες αθλημάτων, στίβο και κολύμβηση, κατακτώντας δεύτερες θέσεις σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα και επιτυγχάνοντας αξιόλογες διακρίσεις.
Ο Πανιωνιος εχει μεγαλη ιστορια και παραδοση και παντα αγωνιζεται για το καλυτερο. Η ομαδα μας εχει περασει πολλα και διαφορα και εχει καταφερει να επιβιωσει χάρη στην αγαπη και την στηριξη του κοσμου της.
Ο Πανιωνιος ειναι μια ομαδα που παντα τιμαει τη φανελα της και διεκδικει τη νικη σε καθε παιχνιδι. Η ομαδα μας γι' αυτό και καταφερε να παρει την προκριση πανω απο τη Νεα Ιωνια και να περασει στους 16 του Κυπελλου Ελλαδας.
Συγχαρητηρια στην ομαδα μας και στους παικτες μας! Συνεχιζουμε με τον ιδιο τροπο και να περναμε στα επομενα εμποδια!