Ολυμπιακός εναντίον

Ολυμπιακός εναντίον Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ένας αγώνας θρύλων!

Ολυμπιακός και Μακάμπι, δύο ιστορικές ομάδες του ευρωπαϊκού μπάσκετ, αναμετρήθηκαν σε έναν αγώνα με πολλά υποσχόμενα στοιχεία.|

Ο αγώνας ξεκίνησε αστραπιαία, με τον Ολυμπιακό να παίρνει γρήγορα το προβάδισμα. Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ασταμάτητος, οδηγώντας την ομάδα του με 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Η Μακάμπι δεν τα παράτησε και κρατούσε την επαφή στο σκορ, χάρη στη μεγάλη προσπάθεια του Λορέντζο Μπράουν και του Τζαρέλ Μάρτιν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αγώνας έγινε ακόμα πιο συναρπαστικός. Η Μακάμπι ισοφάρισε και πήρε μάλιστα το προβάδισμα με τον Ολυμπιακό να κυνηγάει σκληρά. Ο Σλούκας, ο Παπανικολάου και ο Φαλ έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά.

Τα τελευταία δύο λεπτά ήταν καρδιοχτύπημα. Με το σκορ ισόπαλο και τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή, ο Σλούκας έκανε ένα απίστευτο σουτ τριών πόντων που έδωσε στον Ολυμπιακό τη νίκη με 85-82.

Το γήπεδο εξερράγη από ζητωκραυγές, καθώς οι οπαδοί του Ολυμπιακού γιόρταζαν τη νίκη της ομάδας τους. Ο Ολυμπιακός απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι είναι μια δύναμη που δεν πρέπει να υποτιμάται, ενώ και η Μακάμπι έδειξε πόσο ανταγωνιστική μπορεί να είναι.

Ο αγώνας Ολυμπιακού-Μακάμπι ήταν ένας αγώνας θρύλων, ένας αγώνας που θα μείνει στη μνήμη όλων των φίλων του μπάσκετ. Δύο μεγάλες ομάδες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, προσφέροντας ένα θέαμα που άφησε όλους με ανοιχτό το στόμα.