Ολυμπιακός εναντίον Λεβαδειακός

Ένας αγώνας με πολλές ανατροπές και απίστευτα λάθη! Ο Ολυμπιακός, αν και αρχικά προηγήθηκε με 2-0, δέχτηκε την ισοφάριση λίγο πριν το τέλος και άφησε δυο πολύτιμους βαθμούς μέσα στο Καραϊσκάκη.

Πώς ξεκίνησαν οι δυο ομάδες

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με αρκετές αλλαγές σε σχέση με το ματς με τη Φράιμπουργκ. Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Ρέαμπτσιουκ, Σωκράτη, Μπα και Άβιλα στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Εμβιλά, Ινμπόμ και Μπιέλ, με τους Μασούρα, Ελ Αραμπί και Χάμες στα επιθετικά καθήκοντα.

Από την άλλη πλευρά, ο Λεβαδειακός παρατάχθηκε με τον Στογιάνοβιτς κάτω από τα δοκάρια, τους Παπαδόπουλο, Μπαχανάκ, Μπελμόντ και Βήχο στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Μεχία, Νίκας και Οζμπόλτ, με τους Γιαννιώτα, Τσιμάνικα και Μουτίνιο στην επίθεση.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Τσικίνιο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 21ο λεπτό. Ο Ελ Αραμπί εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Χάμες και έκανε το 2-0.

Ο Λεβαδειακός δεν είχε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Η μοναδική καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήταν στο 30ό λεπτό, όταν ο Γιαννιώτας βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Λεβαδειακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να αλλάξει το ματς. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ψηλά τον Ολυμπιακό και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στο 45ο λεπτό. Ο Οζμπόλτ εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αφού κόντραρε στον Εμβιλά.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι παίκτες του Λεβαδειακού ήταν πολύ καλά οργανωμένοι αμυντικά και δεν επέτρεψαν καμία φάση στους ερυθρόλευκους. Στο 57ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Μετά από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Γιαννιώτας πήρε την μπάλα και σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, νικώντας τον Πασχαλάκη.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει την υπέρβαση στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Λεβαδειακός αμύνθηκε με πάθος και κατάφερε να κρατήσει το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Τα συμπεράσματα

Ο Ολυμπιακός έχασε δυο πολύτιμους βαθμούς μέσα στο Καραϊσκάκη και πλέον βρίσκεται στο -4 από τον Παναθηναϊκό. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν πολλά λάθη στην άμυνα και δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα των δυο τερμάτων. Από την άλλη πλευρά, ο Λεβαδειακός έδειξε ότι είναι μια ομάδα με ποιότητα και μπορεί να κάνει τη ζημιά σε οποιοδήποτε αντίπαλο.