Ολυμπιακός ερυθροσ αστερασ: μια άτυχη νίκη με γκολ στο 90'

Κυριακή, 10 Σεπτεμβρίου 2023

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι με τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά η νίκη του ήρθε με έναν τρόπο που δεν ικανοποίησε τους φιλάθλους του.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή, αλλάδυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Ο Ερυθρός Αστέρας αμύνθηκε καλά και δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να φτιάξει ευκαιρίες. Ο Ολυμπιακός είχε μεν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα του Ερυθρού Αστέρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες. Ο Ερυθρός Αστέρας αμύνθηκε καλά και δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να φτιάξει ευκαιρίες. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Χάμες Ροντρίγκες έδωσε την μπάλα στον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος σκόραρε από κοντά.

Η νίκη του Ολυμπιακού ήταν άδικη, καθώς ο Ερυθρός Αστέρας ήταν η καλύτερη ομάδα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ωστόσο, οι τρεις βαθμοί είναι σημαντικοί για τον Ολυμπιακό, καθώς του δίνουν το προβάδισμα στην κούρσα του τίτλου.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

• 10': Ο Ολυμπιακός έχει την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, αλλά ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί αστοχεί κατά μέτωπο.
  • 25': Ο Ερυθρός Αστέρας απειλεί με τον Μίλαν Πάβκοφ, αλλά το σουτ του αποκρούεται από τον Τόμας Βατσλίκ.
  • 35': Ο Ολυμπιακός έχει μια καλή ευκαιρία με τον Χάμες Ροντρίγκες, αλλά το σουτ του περνάει άουτ.
  • 40': Ο Ερυθρός Αστέρας έχει μια εξαιρετική ευκαιρία με τον Αλεξάνταρ Πέτροβιτς, αλλά ο Τόμας Βατσλίκ κάνει μια εξαιρετική απόκρουση.
  • 45': Λήγει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι 0-0.
  • 55': Ο Ολυμπιακός έχει μια καλή ευκαιρία με τον Χάμες Ροντρίγκες, αλλά το σουτ του αποκρούεται από τον Μίλαν Μπόργιαν.
  • 65': Ο Ερυθρός Αστέρας απειλεί με τον Μίλαν Πάβκοφ, αλλά το σουτ του περνάει άουτ.
  • 70': Ο Ολυμπιακός έχει μια καλή ευκαιρία με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, αλλά το σουτ του αποκρούεται από τον Μίλαν Μπόργιαν.
  • 80': Ο Ερυθρός Αστέρας έχει μια εξαιρετική ευκαιρία με τον Αλεξάνταρ Πέτροβιτς, αλλά ο Τόμας Βατσλίκ κάνει μια εξαιρετική απόκρουση.
  • 90': Ο Ολυμπιακός σκοράρει το γκολ της νίκης με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί.
Η σύνθεση των δύο ομάδων

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Άβιλα, Σωκράτης, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Χαμες, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Μασούρας, Μπακαμπού, Ελ Αραμπί
Ερυθρός Αστέρας: Μπόργιαν, Γκόβεδαριτσα, Ντραγκόβιτς, Μίλουνοβιτς, Ρόντιτς, Κάνιας, Ιβάνοβιτς, Σαρφό, Πέτροβιτς, Μάριν, Πάβκοφ