Ο Ολυμπιακός "έλυσε" τους γρίφους και "εκνεύρισε" τον Παναθηναϊκό

Μια αναμέτρηση που άπαντες περίμεναν με ανυπομονησία πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι των αιωνίων, σε έναν αγώνα που ήταν κομβικός και για τις δύο ομάδες.

Τελικά, οι "ερυθρόλευκοι" ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 83-76, χάρη σε μια εξαιρετική εμφάνιση και ιδιαίτερα από τον Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος αναδείχθηκε και ως ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός έλυσε τους γρίφους και κέρδισε με άνεση

Από την αρχή του αγώνα, ο Ολυμπιακός έδειξε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Η άμυνά του ήταν εξαιρετική, δεν επέτρεψε στους "πράσινους" να αναπτυχθούν και να απειλήσουν το καλάθι του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να προηγηθούν με διαφορά 10 πόντων στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Ολυμπιακός ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν απαντήσεις σε κάθε αντεπίθεση του αντιπάλου τους και δεν επέτρεψαν ποτέ τη μείωση της διαφοράς σε μονοψήφιο αριθμό.

Ο Βεζένκοφ ο ηγέτης του Ολυμπιακού

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο απόλυτος ηγέτης του Ολυμπιακού σε αυτό το ντέρμπι. Ο Βούλγαρος φόργουορντ ήταν ασταμάτητος, σκοράροντας 25 πόντους και μαζεύοντας 10 ριμπάουντ. Η απόδοσή του ήταν καθοριστική για τη νίκη της ομάδας του και απέδειξε για άλλη μια φορά ότι είναι ένας από τους κορυφαίους παίκτες της Ευρώπης.

Ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε το πρόσωπο που περιμένει ο κόσμος του

Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός δεν είχε την απόδοση που αναμένει ο κόσμος του. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έδειξε πολλά προβλήματα στην άμυνά της και δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό και λύσεις στην επίθεση. Ο Νέντοβιτς ήταν ο μοναδικός που ξεχώρισε από τους "πράσινους", όμως η απόδοσή του δεν ήταν αρκετή για να αποφύγουν την ήττα.

Η συνέχεια για τις δύο ομάδες

Μετά από αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας, ενώ ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στην έβδομη θέση. Οι δύο ομάδες έχουν να δώσουν ακόμα πολλούς αγώνες στο πρωτάθλημα και στην Ευρώπη, και οι νίκες σε αυτούς τους αγώνες θα είναι καθοριστικές για την πορεία τους στη σεζόν.