Παναθηναϊκός - Τσέλσι: Ένα ιστορικό ραντεβού με την μεγάλη ιστορία

Στις 27 Οκτωβρίου 2022, ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε την Τσέλσι στο ιστορικό ΟΑΚΑ, σε έναν αγώνα που έγραψε ιστορία για το "τριφύλλι". Η ατμόσφαιρα ήταν ηλεκτρισμένη, με τους 60.000 οπαδούς των "πρασίνων" να δημιουργούν ένα καυτό σκηνικό.

Ο Παναθηναϊκός, παραταγμένος με τους Μπρινιόλι, Κώτσιρα, Σάρλια, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Βέρμπιτς, Ρούμπεν, Πέρεθ, Μαντσίνι, Παλάσιος και Σπόραρ, ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα, πιέζοντας ψηλά τους Λονδρέζους.

Στο 15ο λεπτό, οι "πράσινοι" άνοιξαν το σκορ με τον Σπόραρ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κεπά και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0. Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς, καθώς η ομάδα τους προηγούνταν της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Η Τσέλσι ανέβασε τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού στάθηκαν ως τείχος μπροστά από την εστία του Μπρινιόλι. Ο Ιταλός τερματοφύλακας έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις, διατηρώντας το μηδέν παθητικό.

Στο 85ο λεπτό, οι "πράσινοι" σφράγισαν τη νίκη τους με ένα εξαιρετικό γκολ του Βέρμπιτς, ο οποίος με αριστοτεχνικό σουτ από το ύψος της περιοχής σκόραρε ένα εκπληκτικό γκολ.

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια ιστορική νίκη επί της Τσέλσι, με το τελικό σκορ 2-0. Η νίκη αυτή ήταν μια απόδειξη της προόδου που έχει κάνει η ομάδα υπό την καθοδήγηση του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Για τους ποδοσφαιριστές και τους οπαδούς του Παναθηναϊκού, η νίκη επί της Τσέλσι θα μείνει για πάντα χαραγμένη στη μνήμη τους.Ήταν μια νύχτα που το "τριφύλλι" έλαμψε στο ευρωπαϊκό στερέωμα και έδειξε ότι μπορεί να ανταγωνιστεί ακόμη και τις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης.