Πορτογαλία, Τσεχία: 28-26

Στον αγώνα της Πορτογαλίας με την Τσεχία, η Πορτογαλία κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη με σκορ 28-26. Ο αγώνας ήταν γεμάτος αγωνία και ένταση, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Η Τσεχία ξεκίνησε πολύ δυνατά, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 4 γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, η Πορτογαλία κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να μειώσει τη διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πορτογαλία ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με γκολ κεραυνό από τον Πορτογάλο σταρ και η Πορτογαλία κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 28-26.

Ο αγώνας ήταν σημαντικός και για τις δύο ομάδες, καθώς αποτελούσε μέρος του προκριματικού τουρνουά για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ του 2023. Με αυτή τη νίκη, η Πορτογαλία έκανε ένα σημαντικό βήμα προς την πρόκριση, ενώ η Τσεχία θα χρειαστεί να παλέψει περισσότερο για να εξασφαλίσει την θέση της.

• Πορτογαλία
  • Ισπανία
  • Ουγγαρία
  • Σλοβακία
  • Ουκρανία

Ο προκριματικός όμιλος είναι πολύ ανταγωνιστικός και οι ομάδες θα χρειαστεί να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους για να προκριθούν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ του 2023 θα πραγματοποιηθεί στην Πολωνία και τη Σουηδία από τις 11 έως τις 29 Ιανουαρίου 2023.