Στον πρώτο αγώνα τ

Στον πρώτο αγώνα του δεύτερου προκριματικού γύρου του Champions League, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει μία τεράστια νίκη απέναντι στη Ντινάμο Ζάγκρεπ. Με σκορ 2-0, ο "Δικέφαλος του Βορρά" πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στην Κροατία.

Τα γκολ της νίκης

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στον αγώνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Μπράντον Τόμας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο "Δικέφαλος" συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 33ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Ελ Καντουρί έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μιχαηλίδης με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

Ο ρόλος του κοινού

Η Τούμπα ήταν κατάμεστη από οπαδούς του ΠΑΟΚ, οι οποίοι δημιούργησαν μία εκπληκτική ατμόσφαιρα. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ τόνισαν μετά τον αγώνα ότι η παρουσία του κοινού ήταν καθοριστική για τη νίκη.

Η συνέχεια

Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (27 Ιουλίου) στο Ζάγκρεμπ. Ο ΠΑΟΚ θα επιδιώξει να διατηρήσει το προβάδισμά του και να εξασφαλίσει την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.