Τυχερός ή άτυχος; Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με τον Παναιτωλικό

Ο πρώτος Ολυμπιακός του Μεντιλίμπαρ δεν έπεισε στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος απέναντι στον Παναιτωλικό και έμεινε στο 0-0 εντός έδρας. Η ομάδα του Αγρινίου παρέταξε μια εξαιρετικά αμυντικογενή τακτική και για 90 λεπτά δεν απείλησε ούτε μια φορά τους Πειραιώτες. Το αρνητικό για τον Ολυμπιακό, πέρα από την χαμένη ευκαιρία για την πρώτη νίκη της σεζόν, ήταν πως για πρώτη φορά καταφέρνει να μη σκοράρει στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».
Όλα μα όλα ξεκίνησαν λάθος για τον Ολυμπιακό που παρά την κυριαρχία του 80% σε όλο τον αγώνα, δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα και να ξεκινήσει με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στη Super League. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο και με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν τον τρόπο. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος κυκλοφορώντας τη μπάλα με ηρεμία αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες.
Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο για τους ερυθρόλευκους αλλά ο Παναιτωλικός ήταν ανίκητος. Οι Πειραιώτες έχασαν ευκαιρίες με τον Γκάρι Ροντρίγκες, τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, τον Τικίνιο και τον Χάμες αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Ο Παναιτωλικός από την άλλη, δεν έκανε ποτέ τελική προσπάθεια και φάνηκε σαφώς πως ήρθε στο «Καραϊσκάκης» για τον έναν και μοναδικό βαθμό. Κάτι που κέρδισε παρά την ανωτερότητα των ερυθρόλευκων.
Σε κάθε περίπτωση, η προσοχή του Ολυμπιακού πλέον στρέφεται στην πρεμιέρα του Champions League κόντρα στην Ίντερ στο Μιλάνο. Εκεί όπου και θα κριθεί και το μέλλον του Αργεντίνου τεχνικού στον πάγκο των Πειραιωτών.