3 maja - święto kościelne




W Polsce, w dniu 3 maja, obchodzone jest święto kościelne. Jest to święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ma ono swoją długą historię i jest związane z ważnymi wydarzeniami w dziejach naszego kraju.
Święto to zostało ustanowione przez papieża Klemensa XII w 1730 r. na prośbę prymasa Polski, kard. Teodora Potockiego. Miało ono być dziękczynieniem za uwolnienie Polski od zarazy w 1702 r. i za zwycięstwo nad Szwedami w bitwie pod Wiedniem w 1683 r.
Na przestrzeni wieków, święto 3 maja zyskiwało coraz większą rangę. W 1765 r. zostało uznane przez Sejm za święto narodowe. W 1791 r., w dniu 3 maja, uchwalono Konstytucję 3 Maja, pierwszą w Europie i drugą na świecie. Konstytucja ta była przełomowym dokumentem w historii Polski i stała się symbolem wolności i niepodległości.
Po rozbiorach Polski, święto 3 maja zostało zdelegalizowane przez zaborców. Jednak Polacy nadal obchodzili je w podziemiu. W czasie zaborów, święto 3 maja stało się symbolem nadziei na odzyskanie niepodległości.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, święto 3 maja zostało ponownie ustanowione jako święto narodowe. W 1937 r. zostało oficjalnie uznane za święto kościelne.
Dziś, święto 3 maja jest obchodzone w całej Polsce. W tym dniu odbywają się uroczystości religijne i patriotyczne. Jest to dzień, w którym Polacy wyrażają swoją wdzięczność za wolność i niepodległość.