Al-Gharafa a învins Al Wasl

După o înfrângere dureroasă în prima etapă, Al-Gharafa a reușit în sfârșit să obțină o victorie în etapa a doua a Ligii Campionilor AFC. Qatarul a învins Al Wasl din Emiratele Arabe Unite cu 2-1 marți pe Stadionul Thani bin Jassim.

Un început promițător

Al-Gharafa a început meciul cu aplomb, dominând posesia și creând câteva ocazii timpurii. Cu toate acestea, a fost Al Wasl care a lovit prima dată în minutul 44 printr-o lovitură de cap a lui Fabio Virginio de Lima. Echipele au mers la pauză cu Al Wasl în avantaj.

Revenirea lui Al-Gharafa
  • Minutul 60: Al-Gharafa a egalat printr-o frumoasă lovitură liberă a lui Ferjani Sassi.
  • Minutul 84: Ismail Mohamed a marcat golul victoriei cu un șut puternic din marginea careului de 16 metri.

Al Wasl a presat pentru golul egalizator, dar defensiva lui Al-Gharafa a rezistat cu tărie pentru a asigura victoria.

Reflecții

Victoria este un impuls de moral important pentru Al-Gharafa, care speră să se califice în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor AFC. Antrenorul Pedro Martins va fi mulțumit de reacția echipei sale după înfrângerea din prima etapă și va spera să continue acest avânt în meciurile următoare.

Pentru Al Wasl, înfrângerea este o dezamăgire, dar mai au șanse să se califice. Vor trebui să revină rapid și să obțină câteva victorii în următoarele meciuri.