Antonín Kinský, znamenitý český cestovatel a průkopník motorsportu

Antonín Kinský byl nejen skvělým cestovatelem, ale i talentovaným automobilovým závodníkem a aviatikem. Díky svým dobrodružným výpravám se stal významnou osobností českých dějin.

Putování po Africe a Americe

V roce 1909 se Kinský vydal na svou první velkou cestu napříč Afrikou. Projel pouštěmi Sahary a Kalahari, zdolávanl divoké řeky a setkal se s domorodými kmeny. O svých zážitcích napsal knihu Cesta napříč Afrikou, která se stala bestsellerem.
Po návratu z Afriky se Kinský přesunul do Ameriky, kde podnikl další dobrodružnou výpravu. Tentokrát se zaměřil na průzkum Velkého kaňonu, pouště Mohave a hor Sierra Nevada. Jeho cesta byla plná nebezpečí a nepředvídatelných událostí, ale Kinský je vždy dokázal překonat.

Průkopník motorsportu

Kromě cestování se Kinský vášnivě věnoval i automobilovému závodění. Byl vůbec prvním Čechem, který se zúčastnil slavného závodu Targa Florio na Sicílii. V roce 1914 se Kinský postavil na startovní čáru závodu Indianapolis 500, kde bojoval o vítězství.

"Mám rád rychlost a nebezpečí. Při závodech se cítím jako pták na svobodě,"

říkal Kinský.

Letec a voják

Kromě automobilů a cestování Kinský miloval i letectví. Během první světové války sloužil jako pilot a vyznamenal se za odvahu a statečnost. Po válce se dál věnoval létání a dokonce založil vlastní leteckou společnost.
Antonín Kinský zemřel v roce 1935 při letecké havárii. Bylo mu pouhých 48 let. Zanechal po sobě bohaté dědictví cestovatelských a sportovních úspěchů, které mu zajistily místo mezi nejvýznamnějšími osobnostmi české historie.
  • Odkaz legendárního cestovatele
  • Dobrodružství v Africe a Americe
  • Průkopník motorsportu a aviatik

Vzpomínka na výjimečného muže

Antonín Kinský byl skutečným dobrodruhem a pionýrem své doby. Jeho výpravy a závody inspirovaly celou generaci Čechů a ukázaly, že i malá země může vychovat velké osobnosti.
Dnes si památku Antonína Kinského připomínáme v jeho rodném městě Dubu, kde se každoročně koná závod Rallye Kinského. Tato akce udržuje odkaz slavného cestovatele a automobilového závodníka naživu pro budoucí generace.