„Ararat" przekierowuje tutaj. Aby zobaczyć inne znaczenia, zobacz Ararat (ujednoznacznienie).
Ararat lub Góra Ararat (orm. Արարատ, tur. Ağrı Dağı) – wygasły stratowulkan w południowo-wschodniej Turcji, na Wyżynie Armeńskiej, niedaleko granicy z Armenią i Iranem. Jest najwyższą górą w Turcji (5137 m n.p.m.) oraz najwyższym szczytem Wyżyny Armeńskiej i całego Bliskiego Wschodu.
Nazwa „Ararat” pochodzi od akadyjskiego słowa „Urartu”, które oznaczało nazwę starożytnego państwa urartyjskiego, położonego w tym regionie. Według Biblii jest to góra, na której osiadła Arka Noego po Wielkim Potopie.
Ararat jest symbolem narodowym Armenii. Znajduje się w herbie Armenii i jest przedstawiany na wielu obrazach i rzeźbach. Góra jest popularnym celem turystycznym, a turyści często próbują wejść na jej szczyt. Jednakże wejście na Ararat jest trudne i niebezpieczne, a wspinacze powinni być dobrze przygotowani i mieć odpowiednie doświadczenie.
Ararat jest ważnym miejscem dla chrześcijan, muzułmanów i żydów. Chrześcijanie wierzą, że Arka Noego osiadła na górze po Wielkim Potopie. Muzułmanie wierzą, że prorok Mahomet odwiedził górę podczas swojej podróży nocnej. Żydzi wierzą, że góra była miejscem, w którym Bóg stworzył świat.
Ararat jest również ważnym miejscem dla Ormian. Góra jest symbolem narodowym Armenii i jest przedstawiana na wielu obrazach i rzeźbach. Ormianie wierzą, że góra jest święta i że jest to miejsce, w którym urodził się ich naród.
Ararat jest pięknym i majestatycznym szczytem, który ma duże znaczenie religijne i kulturalne. Góra jest ważnym celem turystycznym i jest popularnym miejscem dla wspinaczy. Ararat jest symbolem narodowym Armenii i jest ważnym miejscem dla chrześcijan, muzułmanów i żydów.