Aszad szíriai elnök az elmúlt években nemzetközi szinten vitatott személyiséggé vált. Egyesek úgy vélik, hogy egy brutális diktátor, aki saját népe ellen vetett be vegyi fegyvereket. Mások úgy vélik, hogy egy erős vezető, aki megvédte országát a külföldi agressziótól.
Aszad 1965-ben született Damaszkuszban. Apja, Háfez el-Aszad is szíriai elnök volt, és fia úgy nőtt fel, hogy elmélyült a politika világában. Aszad 1988-ban végzett a damaszkuszi egyetemen orvostudományi végzettséggel, majd rövid ideig szemészként dolgozott. Az 1990-es évek elején kezdett komolyan politizálni, és 1994-ben ő lett az ország védelmi minisztere.
Aszad 2000-ben lépett apja nyomdokaiba, amikor szíriai elnök lett. Apjához hasonlóan ő is a Baath párt tagja, amely egy panarab szocialista párt. Aszad a hatalomra lépése óta több reformot vezetett be, köztük a gazdaság liberalizálását és a politikai foglyok elengedését. Ugyanakkor a polgári szabadságjogokat is korlátozta, és az ellenzék elnyomásával vádolták.
2011-ben a tüntetések sorozata kezdődött Szíriában, és követelték Aszad lemondását. A tüntetések hamarosan teljes körű polgárháborúba torkolltak, amelyben több mint 300 000 ember halt meg. Aszad a háború alatt végig hatalmon maradt, és nem hajlandó távozni.
Aszadot nemzetközileg elítélték a saját népe elleni erőszak miatt. Az Egyesült Államok és más nyugati országok szankciókat vezettek be Szíria ellen, és követelték Aszad távozását.
Aszad azonban olyan országokból, mint Oroszország és Irán támogatását is élvezi. Ezeket az országokat a saját érdekeik védelmezése vezérli, és nem hajlandók Aszad ellen fellépni.
A szíriai polgárháború bonyolult konfliktus, amelynek nincs egyszerű megoldása. Aszad egy vitatott alak, és nincs egyértelmű konszenzus arról, hogy mi a legjobb utat követni vele kapcsolatban.