Barcelona, campioană pentru a 2-a oară consecutiv în La Liga după ce a învins-o pe Rayo Vallecano

Barcelona a câștigat trofeul La Liga pentru a 2-a oară consecutiv duminică, 7 mai, după ce a învins-o pe Rayo Vallecano cu 1-0 pe Camp Nou.

Golul victoriei a fost marcat de Ousmane Dembélé în minutul 29, care a continuat seria sa impresionantă de formă.

Victoria Barcelonei a fost una meritată, deoarece a dominat meciul de la început până la sfârșit.

Rayo a avut puține șanse pe tot parcursul meciului și doar intervențiile excelente ale portarului Stole Dimitrievski au împiedicat-o pe Barcelona să câștige cu un scor mai mare.

Campionatul câștigat duminică este al 26-lea titlu La Liga din istoria Barcelonei și al 8-lea din ultimii 11 ani.

Aceasta este o realizare remarcabilă pentru Barcelona, ​​care a jucat un fotbal extraordinar pe tot parcursul sezonului.

Echipa lui Xavi a fost cea mai bună din La Liga în acest sezon și merită pe deplin titlul.

Iată câteva dintre cele mai importante momente ale meciului:

• Barcelona a dominat posesia în prima repriză, dar nu a reușit să creeze prea multe ocazii clare.
  • Ousmane Dembélé a deschis scorul în minutul 29, după ce a primit o pasă excelentă de la Jordi Alba.
  • Rayo a avut o șansă bună de a egala în minutul 37, dar Álvaro García a ratat o ocazie clară.
  • Barcelona a continuat să domine în a doua repriză, dar nu a reușit să-și dubleze avantajul.
  • Rayo a presat în ultimele minute, dar nu a putut să găsească golul egalizator.

Victoria Barcelonei este o veste bună pentru fanii clubului, care au fost încântați de performanța echipei lor în acest sezon.

De asemenea, este o veste bună pentru Xavi, care a dovedit că este un antrenor excelent în primul său sezon complet la Barcelona.

Barcelona va spera acum să încheie sezonul în forță câștigând Copa del Rey și Europa League.

Dar pentru moment, fanii Barcelonei pot sărbători cel de-al 26-lea titlu La Liga al clubului.