Bayer Friderika




Tudod, ki látott először Neander-völgyi embert? Egy magyar nő. Bayer Friderika.
Friderika 1815-ben született a Nógrád megyei Becskén. Tizenkilenc évesen hozzáment Jankovich Józsefhez, akivel először Horvátországba, majd Ausztriába költöztek. 1840-ben Bécsben ismerkedett össze Hermann Schaaffhausen német anatómussal, aki felfigyelt a nő intelligenciájára és érdeklődésére a természettudományok iránt. Schaaffhausen révén Friderika csonttannal, kövületekkel foglalkozott, és részt vett a Neander-völgyi ember első maradványainak vizsgálatában.
1856-ban publikálta Az ősember koponyájáról című tanulmányát, amelyben leírta a Neander-völgyi ember koponyájának anatómiai jellegzetességeit. Friderika megállapította, hogy a koponya eltér a korábban ismert emberi koponyáktól, például a görögországi Akropolisz csúcsán talált klasszikus görög koponyáktól. A leírásai alapján Schaaffhausen adta a Le Moustier 1 névre keresztelt koponyának a Homo neanderthalensis tudományos nevet, amelyet ma is használnak.
Friderika nemcsak az őslénytan terén jeleskedett. Rajzolt, festett, zongorán játszott, és folyékonyan beszélt hat nyelven. Intelligens, művelt és kíváncsi nő volt, aki az osztrák arisztokráciába született, mégis élete nagy részét a tudománynak szentelte. Munkássága nemcsak az emberiség múltjának megértéséhez járult hozzá, hanem a nők tudományos munkájának elismeréséhez is.