Bayer - Holstein Kiel: Un rezultat incredibil

În meciul de duminică, Bayer Leverkusen a remizat 2-2 cu nou-promovata Holstein Kiel, într-un meci în care "farmaciștii" au condus cu 2-0 la mijlocul primei reprize, dar oaspeții au reușit să revină de la o diferență de două goluri.

Leverkusen a început excelent meciul, marcând două goluri în primele opt minute, prin Victor Boniface și Jonas Hofmann. Cu toate acestea, Kiel nu a renunțat, iar Max Geschwill a redus din diferență chiar înainte de pauză.

În repriza a doua, oaspeții au continuat să pună presiune pe defensiva lui Leverkusen, iar Jann-Fiete Arp a egalat în minutul 69 cu o lovitură de pedeapsă. Leverkusen a avut șanse de a recâștiga avantajul, dar nu a putut să-și creeze ocazii clare, iar meciul s-a încheiat cu un scor de 2-2.

Rezultatul este o mare surpriză pentru Leverkusen, care a fost una dintre favoritele la titlu în acest sezon. Kiel, pe de altă parte, a arătat că este o echipă cu multă determinare și că nu va fi ușor de învins în Bundesliga.

Următorul meci pentru Leverkusen este joi, când va juca în deplasare cu Werder Bremen, în timp ce Kiel va primi vizita lui Borussia Dortmund duminica viitoare.