Botka Endre




Aki nem ismeri a nevet, az korán kel, korán fekszik, a Magyar Politikának egyik legnagyobb alakja az ő neve által fémjelzett korszakhoz köthető!
Botka Endre a rendszerváltáskor már az egyik legpregnánsabb egyéniség volt. A szegedi Fidesz első elnöke, aztán harcos polgármestere, majd miután az MSZP megnyerte a választásokat Szegeden, képviselő és ellenzéki vezető. Innen vezette hosszú éveken át az ellenzéket, és botorként volt ismert. Sokan ezzel azonosítják, de Botka Endre ennél sokkal több volt és sokkal többet tudott.
Jól képzett jogász, aki az egyetemen kitűnően végzett. A jog mellett a szociológia is érdekelte, az egyetemen korán elkezdte a kutatómunkát. Az akkor jelenlevő vezetésnek, a főtitkároknak nem igazán tetszett a fiatalember szorgalma, ezért ellehetetlenítették a kutatómunkát, ezért a jog mellett az általános jogász szakon végzett. Majd később elvégezte a szociológia szakot is.
A politikai életben is kitűnő érzékei voltak, ami akkor mutatkozott meg először, amikor a rendszerváltás után sok politikus ment nyugdíjba, és a Fidesznek nem volt megfelelő szakember gárdája. Ők keresték meg Botka Endrét, hogy dolgozzon nekik, aki akkor már az SZDSZ listáján volt képviselő. Botka Endre sokat gondolkodott a dolgon, végül elvállalta. Szakértelme hiányát akaraterővel és szorgalommal pótolta, ami gyorsan meghozta az eredményt.
A rendszerváltás után először a pártelnökhelyettesi tisztet vállalta el, majd átmenetileg el is vállalta a pártelnöki posztot, bár tisztában volt azzal, hogy ez nagy felelősség. Nem is vállalta hosszútávon, inkább helyet adott másnak, de a magyar politikai életben fontos szereplő maradt, sokáig nagyon népszerű volt. Sikerének egyik titka, hogy nemcsak az ország, de a város dolgaira is gondolt. Szegeden a rendszerváltás után a Fidesz megnyerte a választásokat, és Botka Endre polgármester lett. A polgármesteri cím még népszerűbbé tette, hiszen sokat tett a városért.
A 2002-es választások után lett az MSZP főtitkára, ami akkor a párt második embere volt. Emiatt le kellett mondania a polgármesteri posztról, ami különösen fájhatott neki. Utódja nem más, mint további nagy szegedi politikus, Pálmai Ervin lett. Pálmai Ervin kitűnő polgármester lett, neki is sokat köszönhet a város. Botka Endre főtitkárként még népszerűbb lett, hiszen ellenzéki politikus volt, de sokkal tudatosabban, felelősségteljesebben politizált, mint az akkori ellenzék.
Nem volt hajlandó populistává válni, nem hajlandó az olcsó trükkökre, nem volt hajlandó arra, hogy a legrosszabb rétegekhez szóljon. Ő azt akarta, hogy az ország egy egységes réteg legyen, hogy ne legyen megosztva. Ezt a gondolatát ma is hirdeti.
Később a baloldal egyik legalapvetőbb problémáját akarta orvosolni, ami nem más, mint az egység hiánya. 2009-ben összehozta az MSZP és az SZDSZ szövetségét, de ez nem járt sikerrel, a választásokon elsöprő vereséget szenvedtek. Ezt sokan Botka Endrének tulajdonították, aki ezért lemondott a főtitkári posztról.
Később egy újabb, a legváratlanabb helyről jött kihívásnak kellett megfelelnie. 2012-ben kihívták a baloldali és liberális pártok vezetését, és jelöltette magát miniszterelnök-jelöltnek. Sokan meglepődtek ezen, hiszen akkor még azt senki nem sejtette, hogy ez sikerre vezethet. Sokkal inkább csak egy szimbolikus jelentőségű lépés volt.
2013-ban ő lett az MSZP részéről a baloldal és a liberális pártok miniszterelnök-jelöltje. Botka Endre sok szempontból megváltozott. Nem volt már az a karizmatikus, nyílt, energikus baloldali politikus. Sokkal óvatosabbá, visszahúzódóbbá vált. Ennek oka a baloldali-liberális szövetség volt, amivel nem igazán tudta megtalálni a hangot.
A kampány hatalmas küzdelem volt, amit végül a Fidesz nyert meg. Ők azonban nem tudtak két kétharmadot elérni, tehát a parlamentbe bekerült egy lehetséges kormányzóképes frakció. Ekkor kezdett életre kelni a Botka Endre által elképzelt, és javasolt kisebbségi kormány gondolata. Egy Boros Imrével folytatott beszélgetésében mondta azt, hogy igazából az lenne a jó, ha a parlamentben két blokk lenne, ami nem tudna egymással megegyezni, és akkor nekik kellene közösen kormányozni.
Az életben minden lehetséges, még az is, hogy Botka Endrének van igaza, és ez a kisebbségi kormány valóra válik. Ez lenne az ő célja, ő ebben hisz, de a jelek szerint a magyar politikusok nem nagyon értenek egyet ezzel az elképzeléssel.