Botoşani - Rapid: Un meci plin de emoţie şi surprize

Meciul de fotbal dintre FC Botoşani şi FC Rapid Bucureşti, disputat miercuri, 25 ianuarie 2023, pe Stadionul Municipal din Botoşani, a oferit un spectacol plin de emoţie şi surprize, cu o victorie neaşteptată a Botoşaniului, scor 2-0.

Într-o atmosferă electrizantă, cu tribunele pline, cele două echipe au început meciul într-un ritm alert, fiecare încercând să impună controlul jocului.

În prima repriză, Rapid a avut mai multe ocazii de a deschide scorul, dar atacanţii nu au reuşit să profite de ele.

În partea a doua, Botoşani a intrat mai bine în joc şi a început să creeze şi ea ocazii. În minutul 52, Marian Chică Roşă a deschis scorul pentru gazde, cu un şut superb de la marginea careului.

Rapid a încercat să egaleze, dar apărarea Botoşaniului a fost de neclintit. În minutul 90, Aldaír Ferreira a profitat de o eroare a portarului Rapidului şi a marcat golul care a pecetluit victoria Botoşaniului.

Victoria este una importantă pentru Botoşani, care urcă pe locul 15 în clasament, cu 20 de puncte acumulate. Rapid rămâne pe locul 12, cu 26 de puncte.

Jucătorul meciului: Marian Chică Roşă (Botoşani)

Momente importante:

• Minutul 52: Marian Chică Roşă deschide scorul pentru Botoşani
  • Minutul 90: Aldaír Ferreira marchează golul victoriei pentru Botoşani

Meciul Botoşani - Rapid a fost unul intens şi spectaculos, cu o victorie neaşteptată a Botoşaniului. Echipa moldoveană a arătat un spirit de luptă extraordinar şi a meritat din plin cele trei puncte.