CFR Cluj - Botoşani

CFR Cluj, campioana en-titre a României, a învins echipa FC Botoşani cu 2-1, într-un meci disputat pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca. Echipa antrenată de Dan Petrescu a reușit să se impună datorită golurilor marcate de Ciprian Deac și Claudiu Petrila, în timp ce moldovenii au redus din diferență printr-un penalty transformat de Jorge Florescu.

CFR a început meciul în forță și a deschis scorul în minutul 25, printr-un șut plasat al lui Deac. Gazdele au continuat să domine partida și au dublat avantajul în minutul 65, prin Petrila, care a profitat de o gafă a apărării oaspete.

Botoșani a redus din diferență în minutul 85, printr-un penalty transformat de Florescu, dar nu a mai reușit să egaleze. CFR Cluj a obținut astfel a treia victorie consecutivă în campionat și a urcat pe locul secund în clasament, cu 19 puncte din 9 meciuri.

Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj:

"Sunt mulțumit de victorie, dar nu și de jocul echipei. Am avut probleme la finalizare și am primit un gol stupid. Trebuie să ne îmbunătățim în continuare."

Mihai Teja, antrenor FC Botoșani:

"A fost un meci dificil, în fața unei echipe puternice. Am încercat să jucăm un fotbal ofensiv, dar nu am reușit să ne creăm prea multe ocazii. Sperăm să revenim mai puternici în următoarea etapă."

Concluzie:

CFR Cluj a obținut o victorie importantă în fața lui FC Botoșani, dar echipa lui Dan Petrescu trebuie să își îmbunătățească jocul dacă vrea să își apere titlul de campioană. Moldovenii au arătat că au calități, dar trebuie să fie mai eficienți în atac dacă vor să obțină rezultate mai bune.