CFR Cluj - Botoşani - O victorie clară pentru campioană

CFR Cluj a învins clar pe FC Botoşani, scor 3-0 (1-0), duminică seara, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a 27-a a Superligii.

Campioana României a avut posesia mingii în prima repriză, dar nu a reuşit să îşi creeze ocazii clare de gol. În minutul 10, Cristi Manea a şutat de la distanţă, dar mingea a trecut peste poartă. Cinci minute mai târziu, Ciprian Deac a centrat de pe partea stângă, iar Cristian Bălgrădean a reluat cu capul, însă portarul Mircea Bornescu a respins. În minutul 18, Kevin Boli a avut o şansă bună de a deschide scorul, dar a şutat slab din interiorul careului.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 28, prin Bălgrădean. Deac a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, iar Bălgrădean a reluat cu capul din 6 metri, fără speranţe pentru Bornescu. Gazdele au mai avut o ocazie bună în minutul 40, când Deac a şutat de la marginea careului, dar mingea a trecut puţin peste poartă.

CFR Cluj a dominat şi repriza a doua, iar în minutul 49 a dublat avantajul prin Petrila. Deac a centrat din nou de pe partea stângă, iar Petrila a reluat cu capul din 6 metri, în plasă. În minutul 55, Deac a fost faultat în careu de Flavius Ştefănescu, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Deac a transformat penalty-ul, stabilind scorul final, 3-0.

CFR Cluj a obţinut a 17-a victorie în acest sezon din Superligă şi ocupă locul 1 în clasament, cu 54 de puncte. FC Botoşani a suferit a 9-a înfrângere în acest campionat şi ocupă locul 11 în clasament, cu 26 de puncte.

La finalul meciului, antrenorul CFR Cluj, Dan Petrescu, s-a declarat mulţumit de victoria echipei sale. "Am jucat bine, am dominat meciul şi am marcat trei goluri frumoase. Sunt mulţumit de evoluţia echipei mele", a spus Petrescu.

Antrenorul FC Botoşani, Marius Croitoru, a recunoscut superioritatea adversarului. "Am întâlnit o echipă foarte bună, care ne-a dominat pe tot parcursul meciului. CFR Cluj este o candidată clară la titlu", a spus Croitoru.