CFR Cluj - Neman Grodno

Aseară, campioana României a debutat în cupele europene în stagiunea 2022 - 2023, în turul 1 preliminar al UEFA Champions League. CFR Cluj a întâlnit o echipă din Belarus, Neman Grodno, care a învins-o în tur cu 1-0. Returul trebuia să fie jucat în Gruia, însă din cauza tensiunilor din zonă, meciul s-a disputat pe teren neutru, în Polonia, pe stadionul Termalika Bruk-Bet.
CFR Cluj a început meciul mai bine, dar în minutul 14 a primit gol, după o greșeală în apărare. Atacantul lui Neman Grodno, Yakimov, a profitat de o pasă greșită a lui Burcă și a marcat din interiorul careului.
CFR Cluj a egalat în minutul 34, prin Deac, care a marcat cu un șut din afara careului. În repriza a doua, CFR Cluj a dominat jocul, dar nu a reușit să marcheze golul victoriei.
În minutul 87, Neman Grodno a avut o șansă uriașă de a marca golul victoriei, dar portarul CFR-ului, Bălgrădean, a salvat cu piciorul șutul lui Yakimov.
Meciul s-a terminat la egalitate, 1-1, iar calificarea s-a decis la loviturile de departajare. CFR Cluj a câștigat cu 5-4 și s-a calificat în turul 2 preliminar al UEFA Champions League, unde va întâlni echipa cipriotă Apollon Limassol.
CFR Cluj a început meciul cu următorul 11: Bălgrădean - Manea, Kolinger, Burcă, Camora - Cvek, Țucudean, Deac - Petrila, Malele, Debeljuh.
Neman Grodno a început meciul cu următorul 11: Gostomel - Lazarevich, Yudin, Zhukovsky, Sadilka - Belyavski, Vasyuk, Yanush - Savitski, Yakimov, Boltrukov.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă de arbitri din Polonia, condusă de centralul Bartosz Frankowski.
CFR Cluj va juca meciul tur din turul 2 preliminar al UEFA Champions League pe 20 iulie, în deplasare, cu Apollon Limassol. Returul se va juca pe 27 iulie, în Gruia.