CFR Cluj - Pafos, confruntarea titanilor

În seara asta, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu", Campioana României, CFR Cluj, își va măsura forțele cu ciprioții de la Pafos, într-o partidă decisivă din Conference League. Atmosfera este electrică, iar emoțiile sunt la cote maxime.

CFR Cluj vine după o victorie importantă în campionat, scor 3-1 cu FC Argeș, și abordează meciul cu Pafos cu încredere. Echipa antrenată de Dan Petrescu are un lot experimentat, cu jucători de calitate, și este favorită să se califice în grupele Conference League.

Totuși, Pafos nu este un adversar de neglijat. Ciprioții au arătat în meciul tur că pot pune probleme serioase oricărei echipe. Au un joc ofensiv, cu multe pase scurte și rapide, și pot crea ocazii de gol prin mișcările rapide ale atacanților.

Partida se anunță a fi una strânsă și spectaculoasă. CFR Cluj este obligată să câștige pentru a-și asigura prezența în grupele Conference League, iar Pafos va lupta din răsputeri să obțină un rezultat pozitiv.

Ce trebuie să știm despre Pafos:

• Echipa a fost fondată în 2014 și a promovat în prima ligă cipriotă în 2015.
  • În sezonul trecut, Pafos a terminat pe locul 4 în campionat și a câștigat Cupa Ciprului.
  • Antrenorul echipei este portughezul Jorge Simão, care a mai antrenat pe AEL Limassol și APOEL Nicosia.
  • Cel mai bun marcator al echipei este atacantul camerunez-spaniol Enric Vallès, autorul a 15 goluri în sezonul trecut.

Ce trebuie să facă CFR Cluj pentru a se califica în grupele Conference League:

• Să câștige meciul cu Pafos.
  • Să marcheze cel puțin un gol.(Normele UEFA spun ca echipa gazdă trebuie să marcheze; Daca scorul e 0-0, meciul merge în prelungiri ; Daca prelungirile sunt 0-0, meciul merge la penalty)
  • Să nu primească mai mult de 2 goluri.

Meciul dintre CFR Cluj și Pafos se va disputa astăzi, 25 august, de la ora 20:30, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj-Napoca. Partida va fi transmisă în direct pe Digi Sport 1 și Orange Sport 1.