CFR Cluj, pas cu dreptul în Conference League

CFR Cluj a debutat în grupele Conference League cu o înfrângere usturătoare pe teren propriu în fața celor de la Neman Grodno. Clujenii au arătat o evoluție dezamăgitoare, fără vlagă și inspirație, pierzând cu un neverosimil 0-2.
Partida a început într-o atmosferă electrizantă, cu tribunele pline de fani entuziasmați. Cu toate acestea, CFR s-a arătat lipsită de idei și a lăsat inițiativa oaspeților. Neman Grodno, o echipă modestă din Belarus, a profitat de pasivitatea clujenilor și a deschis scorul în minutul 15 printr-o lovitură de cap a lui Dudar.
CFR a încercat să reacționeze, dar a făcut-o anemic și fără convingere. Singura șansă notabilă a gazdelor a fost un șut din afara careului semnat de Deac, dar mingea a trecut pe lângă poartă. În schimb, Neman Grodno a fost foarte periculos pe contraatac și a reușit să își majoreze avantajul în minutul 30 printr-o execuție superbă a lui Kontsevoy.
În repriza a doua, CFR a încercat să mai salveze ce se mai putea, dar fără succes. Clujenii au continuat să fie lipsiți de idei și au creat cu greu ocazii de gol. Neman Grodno a controlat meciul cu lejeritate și a obținut o victorie meritată.
Eșecul de pe teren propriu este o lovitură dură pentru CFR Cluj, care spera să debuteze victorios în Conference League. Clujenii vor trebui să își revizuiască strategia și să vină cu soluții pentru a evita o nouă înfrângere în deplasarea de la Sivasspor.
"Avem multe de îmbunătățit"
După meci, antrenorul lui CFR Cluj, Dan Petrescu, a recunoscut că echipa sa nu a fost la înălțime: "Nu am jucat bine, suntem dezamăgiți. Avem multe de îmbunătățit. Trebuie să revenim la jocul nostru și să câștigăm meciurile care urmează."
Și căpitanul echipei, Ciprian Deac, a recunoscut că formația sa a avut o evoluție slabă: "Nu am arătat bine, nu am creat ocazii. Trebuie să analizăm ce am greșit și să revenim mai puternici."
CFR Cluj va încerca să își revină în Conference League în meciul de la Sivasspor, programat pe 16 septembrie. Clujenii vor trebui să arate o altă față pentru a obține puncte în deplasare și a-și păstra șansele de calificare în faza eliminatorie.