CFR Cluj, victorie categorică în fața Botoșaniului în Superliga României

De Cristian Stancu

CFR Cluj a continuat seria de victorii impresionante în Superligă, după ce a învins-o pe FC Botoșani cu un scor categoric de 3-0, sâmbătă, pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu.

Campioana României a dominat autoritar partida de la început până la sfârșit, iar golurile au venit de la Krasniqi, Deac și Janga. Rezultatul îi menține pe clujeni pe primul loc în clasament, cu un avans de 10 puncte față de următoarea clasată, FCSB.

CFR Cluj a început meciul în forță și a deschis scorul încă din minutul 2, printr-o lovitură de cap superbă a lui Ermal Krasniqi. Gazdele au continuat să controleze jocul și au ratat mai multe ocazii clare de a-și mări avantajul.

În repriza a doua, Botoșaniul a încercat să revină în meci, dar tabela s-a modificat din nou în favoarea campioanei în minutul 65, când Ciprian Deac a marcat cu un șut puternic de la marginea careului.

Janga a închis tabela în minutul 80, după o acțiune personală spectaculoasă, care a lăsat portarul fără nicio șansă.

"A fost o victorie importantă pentru noi. Am jucat bine, am controlat jocul și am meritat să câștigăm", a declarat antrenorul lui CFR Cluj, Dan Petrescu, după meci.

"Felicitări jucătorilor mei, au luptat până la ultima picătură de sudoare. Suntem pe drumul cel bun și vom continua să ne îmbunătățim", a adăugat tehnicianul român.

Victoria de sâmbătă a fost a noua consecutivă pentru CFR Cluj în Superligă. Campioana este neînvinsă în acest sezon și este pe drumul cel bun de a cuceri al cincilea titlu consecutiv de campioană a României.