Cum a învins Montpellier PSG-ul, campionul în exercițiu

După 15 victorii consecutive în campionat, PSG a suferit o înfrângere umilitoare pe terenul lui Montpellier. Echipa pariziană, condusă de antrenorul star Mauricio Pochettino, a fost surclasată de un adversar modest, care se lupta să evite retrogradarea.
Meciul a început prost pentru PSG, deoarece Montpellier a deschis scorul în minutul 8 prin Valère Germain. Parizienii au încercat să revină în joc, dar au fost depășiți de o echipă a lui Montpellier bine organizată și plină de spirit.
În a doua repriză, Montpellier a continuat să domine, iar în minutul 60 a dublat avantajul prin Téji Savanier. PSG a părut lipsit de idei și nu a putut crea șanse clare de gol.
În cele din urmă, Montpellier a obținut o victorie istorică cu 2-0, punând capăt seriei impresionante de victorii a lui PSG. Înfrângerea a fost un șoc pentru parizieni și a ridicat întrebări cu privire la viitorul lui Pochettino ca antrenor.
Cum a fost posibil ca Montpellier să învingă PSG-ul?
Există o serie de factori care au contribuit la victoria lui Montpellier. În primul rând, echipa a fost foarte bine organizată și disciplinată. Jucătorii s-au ajutat reciproc în apărare și au fost capabili să limiteze atacurile lui PSG.
În al doilea rând, Montpellier a fost foarte eficient pe contraatac. Echipa a creat numeroase șanse din astfel de acțiuni și a fost capabilă să marcheze două goluri.
În cele din urmă, PSG a fost pur și simplu depășit de moment. Parizienii au părut obosiți și lipsiți de energie, iar Montpellier a profitat din plin de acest lucru.
Ce înseamnă această înfrângere pentru PSG?
Înfrângerea lui PSG este o lovitură majoră pentru speranțele echipei de a câștiga titlul de campionat. Parizienii au acum doar trei puncte avans față de locul doi, Marseille, și ar putea pierde titlul dacă nu vor reuși să își îmbunătățească forma.
Înfrângerea ridică, de asemenea, întrebări cu privire la viitorul lui Pochettino ca antrenor. Antrenorul argentinian a fost criticat pentru tactica sa și pentru incapacitatea sa de a motiva jucătorii. Dacă PSG nu își va îmbunătăți forma, Pochettino ar putea fi în pericol să-și piardă postul.
Ce urmează pentru PSG?
PSG are un program încărcat în următoarele săptămâni, cu meciuri în Ligue 1, Cupa Franței și Liga Campionilor. Echipa trebuie să își îmbunătățească imediat forma dacă vrea să obțină succes în aceste competiții.
Următorul meci al lui PSG este acasă împotriva lui Lorient, pe 12 februarie. Aceasta va fi o oportunitate pentru parizieni de a reveni la victorii și de a relua lupta pentru titlul de campionat.