Czesław Kukuczka urodził się 23 lipca 1935 roku w Kamienicy. Pochodził z ubogiej rodziny, a jego ojciec był górnikiem. W młodości pracował jako strażak w Bielsku-Białej. W 1968 roku zdecydował się na emigrację do Niemiec Zachodnich. Przyczyną tej decyzji były trudne warunki życia w Polsce i pragnienie lepszej przyszłości.
Kilka lat później Czesław Kukuczka podjął dramatyczną decyzję o przedostaniu się do Berlina Zachodniego przez Mur Berliński. 29 marca 1974 roku Kukuczka przyjechał do Berlina Wschodniego i udał się do ambasady PRL. Tam zwrócił się do pracowników ambasady z prośbą o umożliwienie mu wyjazdu do Niemiec Zachodnich. W odpowiedzi na jego prośbę został zatrzymany przez funkcjonariuszy Stasi, którzy zabrali go do aresztu.
Podczas przesłuchania Kukuczka został brutalnie pobity i torturowany. Funkcjonariusze Stasi próbowali zmusić go do podpisania dokumentu, w którym miałby się zobowiązać do współpracy z nimi. Kukuczka odmówił, a wówczas funkcjonariusze Stasi postanowili go zabić. 30 marca 1974 roku Kukuczkę przewieziono na stację Friedrichstrasse, gdzie został zastrzelony przez funkcjonariusza Stasi. Ciało Kukuczki zostało przewiezione do Polski i pochowane w rodzinnym grobie.
Śmierć Czesława Kukuczki wywołała w Polsce duże poruszenie. Sprawa jego zabójstwa została przez wiele lat tuszowana przez władze PRL. Dopiero po upadku komunizmu w Polsce zaczęto badać okoliczności śmierci Kukuczki. W 2000 roku niemiecki sąd skazał byłego funkcjonariusza Stasi Manfreda N. na 10 lat więzienia za zabójstwo Czesława Kukuczki.
Historia Czesława Kukuczki jest tragicznym świadectwem czasów komunizmu w Polsce. Jest to również przypomnieniem o męczeństwie Polaków, którzy walczyli o wolność i lepszą przyszłość.