Donáth László: A lelkész, aki összekötötte a tengereket




Donáth László evangélikus lelkész volt, aki sokat tett a magyar és a német protestantizmus közötti kapcsolatok fejlesztéséért.


1858-ban született Tiszavasváriban, egy szegény földműves család gyermekeként. Később a Debreceni Református Kollégiumban tanult, majd teológiát a Lipcsei Egyetemen.


1884-ben szentelték pappá, és először Budapesten, majd Sopronban szolgált. 1894-ben a Magyarországi Evangélikus Egyház Zsinatának elnöke lett.


Donáth László fontos szerepet játszott a magyarországi protestantizmus modernizálásában. Támogatta a bibliafordítást és az egyházi oktatás fejlesztését. Ugyanakkor erősen hitt az ökumenizmusban, és fontosnak tartotta a különböző keresztény felekezetek közötti együttműködést.


1901-ben Donáthot az Evangélikus Világszövetség elnökévé választották. Ebbéli minőségében sokat utazott, és szerte a világon képviselte a magyar protestantizmust.


Donáth László a magyar protestantizmus egyik legjelentősebb alakja volt. Munkásságával nagyban hozzájárult a magyar és a német protestantizmus közötti kapcsolatok fejlesztéséhez, és jelentős szerepet játszott a magyarországi protestantizmus modernizálásában.


Érdekességek Donáth Lászlóról:

  • Donáth László nagyon szerette a zenét. Számos egyházi dalt szerzett, és ő alapította a Soproni Evangélikus Dalárdát.
  • Donáth László kiváló szónok volt. Beszédei nemcsak tartalmasak, de szellemesek is voltak.
  • Donáth László nagyon szerette az embereket. Mindig segített azoknak, akiknek szüksége volt rá.


Donáth László 1927-ben hunyt el. Az Evangélikus Temetőben helyezték örök nyugalomra. Munkássága ma is él, és a magyar protestantizmus egyik legjelentősebb alakjaként emlékeznek rá.