Dortmund - Celtic

În seara zilei de 1 octombrie 2024, Borussia Dortmund a primit-o pe Celtic în faza grupelor Ligii Campionilor. Meciul a fost unul de neuitat, gazdele învingând cu un scor zdrobitor de 7-1.

Dortmund a început meciul în forță, iar Emre Can a deschis scorul după doar șapte minute. Karim Adeyemi a dublat avantajul în minutul 11, iar în minutul 29 a marcat din nou, ducând scorul la 3-0. Celtic a reușit să reducă din handicap în minutul 34, prin Daizen Maeda, dar Dortmund a ripostat rapid. Serhou Guirassy a înscris de două ori, în minutele 40 și 66, iar Adeyemi a completat scorul în minutul 79. Felix Nmecha a închis tabela în minutul 90.

Victoria a fost una convingătoare pentru Dortmund, care a dominat meciul de la început până la sfârșit. Celtic nu a putut face față ritmului și intensității gazdelor, iar scorul final a reflectat clar diferența de valoare dintre cele două echipe.

Pentru Dortmund, victoria a fost un rezultat important, care i-a adus trei puncte vitale în grupa lor. Echipa lui Edin Terzić a arătat o formă excelentă în acest sezon și va fi una dintre favoritele la câștigarea Ligii Campionilor.

Pentru Celtic, înfrângerea a fost o dezamăgire, dar echipa lui Ange Postecoglou va avea șansa să se revanșeze în meciul retur de pe Celtic Park. Cu toate acestea, Dortmund va fi un adversar dificil de învins, iar Celtic va trebui să joace un meci aproape perfect pentru a obține un rezultat pozitiv.

Meciul dintre Dortmund și Celtic a fost unul plin de emoții și spectacol. Gazdele au arătat o formă excelentă și au meritat victoria, în timp ce Celtic a avut o seară de uitat. Va fi interesant de văzut cum vor evolua cele două echipe în restul sezonului, dar Dortmund pare să fie favorita pentru a ajunge departe în Liga Campionilor.