Este la o partida fără istoric!

Un meci de calificare pentru Cupa Mondială de fotbal din 2024, între Argentina și Bolivia, s-a jucat pe 15 octombrie 2024. Argentina a câștigat cu 6-0, asigurându-și locul la Cupa Mondială.

Lionel Messi a fost starul meciului, marcând un hat-trick și oferind două pase decisive. A fost al 10-lea hat-trick internațional al lui Messi, consolidându-i statutul de unul dintre cei mai mari jucători din toate timpurile.

Lautaro Martínez, Julián Álvarez și Thiago Almada au marcat, de asemenea, goluri pentru Argentina, în timp ce Bolivia nu a reușit să înscrie.

Scene dintr-un meci istoric

Meciul a avut loc pe stadionul Monumental din Buenos Aires, în fața a peste 60.000 de fani. Argentina a controlat jocul de la început până la sfârșit, dominând posesia și creând mai multe șanse de gol.

Messi a deschis scorul în minutul 19, cu un șut puternic din afara careei. Argentina a continuat să atace, iar Martínez a dublat avantajul în minutul 43. Álvarez a marcat al treilea gol al Argentinei chiar înainte de pauză.

În repriza a doua, Messi a marcat încă două goluri, în minutele 84 și 86. Almada a marcat al șaselea gol al Argentinei în minutul 69.

O victorie importantă

Victoria a fost una importantă pentru Argentina, deoarece echipa și-a asigurat locul la Cupa Mondială din 2024. Argentina a fost una dintre cele mai bune echipe din calificări, câștigând opt dintre cele zece meciuri și obținând un egal.

Bolivia a făcut o campanie respectabilă în calificări, dar nu a reușit să se califice la Cupa Mondială. Echipa a terminat pe locul șapte în grupă, cu trei victorii, patru egaluri și trei înfrângeri.

O zi de mândrie pentru Argentina

Meciul a fost un moment istoric pentru Argentina. Echipa a câștigat calificările pentru Cupa Mondială și a obținut o victorie dominantă împotriva unui mare rival. A fost o zi de mândrie pentru Argentina și pentru fanii săi din întreaga lume.

Echipa Argentinei a fost în formă excelentă la Cupa Mondială din 2024, ajungând până în sferturile de finală, unde a fost învinsă de Germania.

Messi a continuat să fie vedeta echipei, marcând patru goluri în turneu. A fost desemnat cel mai bun jucător al Cupei Mondiale și a fost o forță motrice din spatele succesului Argentinei.