Euro 2000, un turneu blestemat pentru România

Campionatul European de Fotbal din 2000, găzduit de Belgia și Olanda, a fost un moment de referință în istoria fotbalului românesc. A fost prima noastră calificare la un turneu final după o absență de 8 ani și am intrat în competiție cu mari speranțe.

• Echipa noastră, antrenată de Emeric Ienei, avea nume sonore ca Gheorghe Hagi, Adrian Ilie și Cristi Chivu.
  • Grupa noastră era una complicată, cu Anglia, Portugalia și Germania. Am început turneul cu o victorie impresionantă împotriva Angliei, 3-2, într-un meci în care am dominat jocul și am arătat o determinare fantastică.

Următorul meci, cu Portugalia, a fost unul dramatic. Am condus cu 1-0 până în minutul 90, când portughezii au egalat. În prelungiri, ne-am prăbușit și am pierdut cu 2-1, ratarea calificării în sferturi fiind iminentă.

În ultimul meci din grupă, împotriva Germaniei, eram obligați să câștigăm pentru a avea șanse de calificare. Am condus cu 1-0 până în minutul 89, când germanii au egalat. A fost lovitura de grație, care ne-a eliminat din competiție.

Turneul a fost un rollercoaster emoțional pentru toți românii. Am simțit bucuria victoriei împotriva Angliei și am trăit dezamăgirea amară a înfrângerilor cu Portugalia și Germania. Jucătorii noștri au luptat cu demnitate, dar norocul nu a fost de partea noastră.

Euro 2000 a fost un turneu blestemat pentru România. Am avut o echipă bună, am jucat meciuri bune, dar nu am reușit să ne calificăm în sferturi. Am rămas cu regretul unei oportunități ratate, dar și cu mândria că am reprezentat cu onoare țara noastră pe una dintre cele mai mari scene ale fotbalului mondial.