Farul Constanța - Unirea Slobozia: înfrângere usturătoare pentru echipa constănțeană

Farul Constanța, echipa nou-promovată în Liga 1, a suferit o înfrângere usturătoare în meciul de duminică, 11 septembrie, în fața echipei Unirea Slobozia.

Elevii lui Gheorghe Hagi au fost învinși cu scorul de 4-1, acasă, în fața propriilor suporteri. Aceasta a fost a doua înfrângere consecutivă pentru Farul, după cea suferită în etapa precedentă cu UTA Arad.

În schimb, Unirea Slobozia a obținut a doua victorie consecutivă, după cea cu FC Argeș, și a urcat pe locul 10 în clasament.

Meciul a început prost pentru Farul, care a primit gol încă din minutul 8 prin Ionuț Voicu. Echipa constănțeană a reușit să egaleze în minutul 22 prin Virgil Ghiță, dar Unirea Slobozia a preluat din nou conducerea în minutul 37 prin Daniel Popa.

În repriza a doua, Farul a încasat încă două goluri, prin Alin Cârstocea în minutul 57 și Alexandru Tudorie în minutul 80.

• Gheorghe Hagi, dezamăgit de prestația echipei sale: "Am fost foarte dezamăgiți de prestația noastră de astăzi. Nu am jucat bine, nu am avut atitudine. Trebuie să ne revenim și să începem să jucăm mai bine. Nu avem timp de pierdut.", a declarat Hagi după meci.

• Daniel Popa, eroul meciului pentru Unirea Slobozia: "Sunt foarte fericit că am marcat și că am ajutat echipa mea să obțină această victorie. Am jucat foarte bine în această seară și merităm toate cele trei puncte.", a declarat Popa.
  • Farul, pe locul 16 în clasament: După această înfrângere, Farul Constanța a coborât pe locul 16 în clasament, cu doar 4 puncte acumulate în 6 meciuri.

Farul va încerca să își revină în meciul următor, care va avea loc duminică, 18 septembrie, în deplasare cu FC Botoșani.

"Sperăm să revenim mai puternici în meciul următor și să obținem o victorie. Avem nevoie de puncte și trebuie să începem să jucăm mai bine.", a declarat Hagi.