FCSB - LASK Linz

FC FCSB a înregistrat un rezultat pozitiv în meciul tur din play-off-ul Conference League, disputat în deplasare cu LASK Linz, scor 1-1. Partida a fost una echilibrată, cu șanse egale la victorie.

FCSB a început în forță

FCSB a început meciul în forță și a avut câteva ocazii bune de a deschide scorul în primele minute. Andrei Cordea a ratat o șansă bună în minutul 2, iar Florinel Coman a tras puțin pe lângă poartă în minutul 8.

LASK a egalat

LASK a echilibrat treptat jocul și a început să își creeze ocazii la poarta lui Ștefan Târnovanu. În minutul 22, Thomas Goiginger a profitat de o greșeală în apărarea FCSB și a egalat scorul cu un șut de la marginea careului de 16 metri.

A doua repriză a fost echilibrată

A doua repriză a fost echilibrată, cu ambele echipe având șanse de a marca. FCSB a fost mai periculoasă în prima parte a reprizei, în timp ce LASK a avut mai multe ocazii în partea a doua.

FCSB a avut șansa victoriei

În minutul 82, Octavian Popescu a avut o șansă bună de a da victoria FCSB, dar a ratat ținta cu un șut din afara careului de 16 metri. Atacantul român a fost cel mai periculos jucător al FCSB în acest meci.

Remiza scor 1-1 este un rezultat bun pentru FCSB, având în vedere că meciul retur se va disputa în România. Roș-albaștrii au arătat că pot face față unei echipe puternice precum LASK și au șanse reale de a se califica în grupele Conference League.

Meciul retur se va disputa pe 25 august, pe stadionul Național Arena din București. FCSB are nevoie de o victorie sau de o remiză cu scor 0-0 pentru a se califica în grupele Conference League.