FCSB, oprită de Sparta Praga din drumul spre faza grupelor din UEFA Conference League

FCSB a fost eliminată joi seară din UEFA Conference League, după ce a pierdut în deplasare, scor 2-0 (0-1), meciul retur din play-off-ul competiţiei cu Sparta Praga.

Campioana României a intrat în meciul de pe Generali Arena din Praga cu un avantaj de un gol, după victoria cu 1-0 obţinută în turul de pe Arena Naţională, dar nu a reuşit să-l menţină şi a încasat două goluri în prima repriză, prin Adam Hložek (minutul 24) şi Ladislav Krejci (minutul 29).

În repriza a doua, FCSB a avut ocazia să reducă din diferenţă, dar Florinel Coman a ratat un penalty (minutul 66), iar echipa cehă a câştigat cu 2-0 şi s-a calificat în grupele UEFA Conference League.

FCSB a avut o prestaţie dezamăgitoare în returul cu Sparta Praga, iar eliminarea din UEFA Conference League este o mare dezamăgire pentru clubul roş-albastru.

Echipa antrenată de Nicolae Dică a avut ocazia să facă istorie şi să ajungă pentru prima dată în grupele unei competiţii europene după 2017, dar a ratat această şansă.

Eliminarea din UEFA Conference League este un nou eşec pentru FCSB, care a avut un parcurs dezamăgitor şi în campionat, unde ocupă locul 5, la 12 puncte de liderul CFR Cluj.

Rămâne de văzut ce măsuri vor lua conducătorii clubului după această eliminare, dar este clar că FCSB are nevoie de schimbări pentru a reveni în prim-planul fotbalului românesc.