FCSB - Sparta Praga

FCSB a făcut un meci bun în turul decisiv al play-off-ului Conference League contra lui Sparta Praga, dar a ratat calificarea în grupele competiției europene după ce a pierdut cu 1-0, în deplasare, în ultima secundă a prelungirilor.

Echipa lui Nicolae Dică a condus meciul 2-0 în turul de pe Arena Națională, dar cehii au reușit să întoarcă rezultatul în partida retur, câștigând cu 3-1. Golul victoriei a fost marcat de Lukas Haraslín, în minutul 120+1.

În ciuda eliminării, FCSB a disputat o partidă bună în Praga, având câteva ocazii clare de a marca. Cehii au fost însă mai eficienți, profitând de greșelile defensive ale lui FCSB.

Eliminarea din Conference League este o dezamăgire pentru FCSB, dar și o lecție valoroasă. Echipa lui Nicolae Dică trebuie să învețe din greșelile comise și să se pregătească mai bine pentru viitoarele meciuri europene.

Ce a mers bine pentru FCSB?

• Echipa a avut o posesie bună a mingii (56%)
  • A creat mai multe ocazii de gol (10 față de 7)
  • A fost mai agresivă în atac (14 șuturi față de 10)

Ce a mers rău pentru FCSB?

• Echipa a comis prea multe greșeli defensive
  • A fost prea timidă în fața porții adverse
  • Nu a reușit să profite de momentele bune din meci

Concluzie

FCSB are un potențial mare, dar trebuie să fie mai consistentă și mai eficientă dacă vrea să reușească în competițiile europene.

Call to action

Susține FCSB în meciurile din campionat și din Cupa României! Echipa are nevoie de sprijinul tău pentru a reuși.