FCSB - Virtus TV: Duș rece după victoria din Giurgiu

FCSB a pierdut în fața lui Virtus TV cu 1-0, în prima etapă din Grupa B a Conference League. Unicul gol al partidei a fost marcat de Mike Tresor Ndayishimiye, în minutul 24.

Roș-albaștrii au început meciul dominator, însă nu au reușit să concretizeze ocaziile avute. După o fază frumoasă pe partea stângă, Octavian Popescu a pasat în centru pentru Andrea Compagno, dar atacantul italian a executat slab, pe lângă poartă.

Virtus TV a reușit să deschidă scorul în minutul 24. Mike Tresor Ndayishimiye a fost lansat în adâncime, a scăpat de Denis Haruț și l-a învins pe Ștefan Târnovanu cu un șut puternic.

FCSB a încercat să revină în joc, dar nu a mai reușit să își creeze ocazii clare de gol. Virtus TV a controlat posesia și a reușit să păstreze avantajul până la final.

Este o înfrângere dureroasă pentru FCSB, care venea după victoria cu 1-0 în fața lui FC Voluntari, în Superligă. Roș-albaștrii vor juca următorul meci din Conference League pe 15 septembrie, pe teren propriu, cu West Ham United.

Reacții după meci

Antrenorul lui FCSB, Nicolae Dică, a declarat după meci că echipa sa a făcut o primă repriză foarte bună, dar a scăzut în a doua.

"Am făcut o primă repriză foarte bună, am controlat jocul, am avut ocazii de gol. Din păcate, nu am reușit să marcăm. În repriza a doua, am scăzut și am primit un gol ușor. Trebuie să analizăm jocul și să revenim mai puternici în meciurile următoare", a spus Dică.

Căpitanul lui FCSB, Florin Tănase, a spus că echipa sa trebuie să învețe din această înfrângere.

"Este o înfrângere dureroasă, dar trebuie să învățăm din ea. Am controlat jocul în prima repriză, dar nu am reușit să marcăm. În repriza a doua, am scăzut și am primit un gol ușor. Trebuie să revenim mai puternici în meciurile următoare", a spus Tănase.

• Concluzie
  • Este o înfrângere dureroasă pentru FCSB, dar roș-albaștrii trebuie să își revină cât mai repede. Echipa lui Nicolae Dică are calități și poate să treacă de acest moment. Următorul meci din Conference League, cu West Ham United, va fi o adevărată piatră de încercare pentru FCSB.