FCSB - Virusul

*
FCSB a fost la un pas de a produce o surpriză în Giulești, în returul cu Virtus din Conference League. Însă echipa lui Nicolae Dică n-a reușit să capitalizeze avantajul de a juca pe teren propriu și a fost eliminată, cedând cu 4-3 în fața italienilor, după un meci extrem de spectaculos.
Atmosfera a fost încinsă încă de la începutul partidei, când mai mulți suporteri ai echipei oaspete s-au luat la bătaie cu forțele de ordine. În ciuda acestui incident neplăcut, meciul a început cu un ritm alert, ambele echipe arătând că își doresc victoria.
FCSB a avut prima ocazie de gol, prin Octavian Popescu, însă șutul acestuia a fost blocat de portarul lui Virtus. Italienii au răspuns printr-un atac periculos, dar șutul lui Pietro Pellegri a trecut pe lângă poartă.
În minutul 15, FCSB a deschis scorul. Florinel Coman a recuperat o minge în jumătatea adversă, a driblat doi adversari și a șutat din marginea careului. Mingea a intrat în plasă, iar tribunele stadionului au explodat de bucurie.
Avantajul FCSB-ului n-a durat însă prea mult. În minutul 25, Virtus a egalat prin Zaccagni, care a profitat de o eroare de marcaj a apărării gazdelor.
Până la pauză, FCSB a avut încă o ocazie bună de a marca, dar șutul lui Florinel Coman a fost parat de portarul lui Virtus.
În repriza a doua, Virtus a început mai bine și a reușit să preia controlul jocului. În minutul 60, italienii au trecut în avantaj prin Arnautovic, care a înscris cu un șut puternic din interiorul careului.
FCSB a încercat să revină în joc, dar Virtus a fost mai pragmatică și a reușit să-și majoreze avantajul în minutul 75, prin Pellegri.
Gazdele au redus din diferență în minutul 85, prin Radunovic, dar Virtus a înscris imediat prin Arnautovic, care și-a trecut în cont dubla.
Meciul s-a încheiat cu scorul de 4-3 pentru Virtus, care s-a calificat în optimile de finală ale Conference League. FCSB a părăsit competiția cu capul sus, dar cu regretul că n-a reușit să profite de avantajul terenului propriu.
La finalul meciului, Nicolae Dică a declarat că echipa sa a jucat bine, dar a făcut prea multe greșeli individuale. Tehnicianul român a adăugat că FCSB trebuie să învețe din această eliminare și să se concentreze pe campionatul intern.