Fenerbahçe Petrolul

Echipele de fotbal Fenerbahçe și Petrolul Ploiești s-au întâlnit de trei ori în istorie, de fiecare dată în cadrul competițiilor europene. Meciurile au fost disputate în Cupa UEFA Intertoto în sezonul 2004-2005, în a doua rundă a competiției.

Primul meci a avut loc pe 18 iulie 2004, la Ploiești. Petrolul, condusă de antrenorul Cosmin Contra, a reușit să obțină o victorie cu 2-1, golurile fiind marcate de Viorel Moldovan și Adrian Ilie pentru echipa gazdă, iar pentru Fenerbahçe a înscris Serkan Balcı. Petrolul a început meciul în forță și a deschis scorul prin Moldovan în minutul 10. Fenerbahçe a egalat în minutul 35 prin Balcı, dar Ilie a adus victoria Petrolului în minutul 60.

Meciul retur s-a jucat pe 24 iulie 2004, la Istanbul. Fenerbahçe, antrenată de Christoph Daum, a câștigat cu 5-0, golurile fiind marcate de Tuncay Șanlı (două goluri), Cihan Yılmaz, Mert Nobre și Necati Ateș. Fenerbahçe a dominat meciul de la început până la sfârșit și a reușit să obțină o victorie clară, care i-a permis să se califice în turul următor al competiției.

Cele două echipe s-au mai întâlnit o dată în cadrul Cupei UEFA Intertoto, în sezonul 2006-2007, în a treia rundă a competiției. Meciul tur s-a jucat pe 19 iulie 2006, la Ploiești, și s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru Petrolul, golul fiind marcat de Ionel Dănciulescu. Meciul retur a avut loc pe 26 iulie 2006, la Istanbul, și s-a încheiat cu scorul de 3-0 pentru Fenerbahçe, golurile fiind marcate de Semih Şentürk, Deivid și Tuncay Șanlı. Fenerbahçe s-a calificat în turul următor al competiției, unde a fost eliminată de Sevilla FC.

Întâlnirile dintre Fenerbahçe și Petrolul Ploiești au fost meciuri echilibrate, cu victorii pentru ambele echipe. Fenerbahçe a avut un avantaj ușor în ceea ce privește scorul general, dar Petrolul a reușit să obțină o victorie importantă în primul meci din 2004.