FORTUNA:LIGA

FORTUNA:LIGA je nejvyšší profesionální fotbalová soutěž v Česku. Soutěž byla založena v roce 1993 po rozpadu Československa a nahradila tak československou 1. ligu.
Systém soutěže
FORTUNA:LIGA se hraje systémem každý s každým dvakrát, doma a venku. Celkem se tedy odehraje 30 kol. Vítěz soutěže se stává mistrem České republiky v kopané a postupuje do 1. předkola Ligy mistrů UEFA. Druhý a třetí tým postupuje do 2. předkola Evropské konferenční ligy UEFA. Čtvrtý tým soutěže postupuje do 3. předkola Evropské ligy UEFA. Poslední dva týmy sestupují do FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY.
Historie
V prvním ročníku FORTUNA:LIGY zvítězil tým AC Sparta Praha. Od té doby se Sparta stala nejúspěšnějším klubem v soutěži, když vyhrála celkem 12 titulů. Dalšími úspěšnými kluby jsou SK Slavia Praha, FC Viktoria Plzeň a FK Teplice.
V posledních letech se FORTUNA:LIGA stala jednou z nejlepších fotbalových soutěží ve střední a východní Evropě. Kluby z České republiky pravidelně postupují do skupinových fází evropských pohárů.
Současnost
V současné době hraje ve FORTUNA:LIGE 16 týmů. Mezi nejznámější patří AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, FC Viktoria Plzeň, FK Jablonec, FC Baník Ostrava a FK Mladá Boleslav.
Současným mistrem České republiky v kopané je AC Sparta Praha.
Zajímavosti
* Nejvíce gólů v historii FORTUNA:LIGY vstřelil David Lafata.
* Nejvíce zápasů ve FORTUNA:LIGE odehrál Tomáš Hübschman.
* Nejmladším hráčem, který kdy nastoupil ve FORTUNA:LIGE, je Adam Hložek.
* Nejstarším hráčem, který kdy nastoupil ve FORTUNA:LIGE, je František Rajtoral.
FORTUNA:LIGA je jednou z nejlepších fotbalových soutěží ve střední a východní Evropě. Nabízí skvělé zápasy, špičkové hráče a nezapomenutelné momenty.