Frekwencja wyborcza - dlaczego warto głosować?
Frekwencja wyborcza w naszym kraju należy do najniższych w Europie. W ostatnich wyborach parlamentarnych zagłosowało tylko nieco ponad 40% uprawnionych. To bardzo mało, biorąc pod uwagę ogromną wagę decyzji, które podejmowane są przez parlament.
Dlaczego tak mało Polaków chodzi na wybory? Przyczyn jest wiele. Jedni tłumaczą się brakiem czasu, inni twierdzą, że nie interesują się polityką, a jeszcze inni uważają, że ich głos i tak nic nie zmieni. Wszystkie te argumenty są jednak błędne.
Brak czasu to wymówka, która świadczy o tym, że nie traktujemy wyborów poważnie. Wybory to nie tylko obowiązek, ale także przywilej. Mamy prawo decydować o tym, kto będzie nas reprezentował w parlamencie. Jeśli nie skorzystamy z tego prawa, to sami sobie będziemy winni, jeśli nasi przedstawiciele nie będą nas reprezentować.
Nieinteresowanie się polityką to kolejne częste usprawiedliwienie dla niechodzenia na wybory. Jednak polityka wpływa na nasze życie w każdej dziedzinie. To politycy decydują o tym, ile zapłacimy za podatki, czy będziemy mieli zapewnioną opiekę zdrowotną i czy będziemy mogli swobodnie wyrażać swoje poglądy. Jeśli nie interesujemy się polityką, to pozwalamy innym decydować za nas.
Wreszcie, niektórzy uważają, że ich głos i tak nic nie zmieni. Jednak to nieprawda. Każdy głos ma znaczenie. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie przeforsować swojego kandydata, to nasz głos może pomóc mu zdobyć więcej mandatów. A każdy dodatkowy mandat to większe szanse na to, że nasz głos zostanie wysłuchany.
Nie chodzenie na wybory to nie tylko zmarnowanie przywileju, ale także działanie na własną szkodę. Jeśli nie będziemy głosować, to inni będą decydować o naszym życiu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy poszli na wybory i oddali swój głos. Tylko w ten sposób możemy mieć wpływ na swoją przyszłość.