Górnik Zabrze – Lech Poznań: Wymarzony start sezonu!

Na początek
W sobotę 16 lipca na Arenie Zabrze odbył się mecz inaugurujący sezon 2023/24 PKO Ekstraklasy. Gospodarze, Górnik Zabrze, podejmowali obrońców tytułu, Lecha Poznań. Spotkanie zakończyło się sensacyjnym zwycięstwem Górników 2:0.

Skład i taktyka
Trener Górnika, Bartosch Gaul, wystawił zespół w ustawieniu 4-4-2. W bramce stanął Przemysław Wiśniewski, a linię obrony tworzyli: Adrian Gryszkiewicz, Erik Janza, Kewin Broll i Szymon Włodarczyk. W środku pola zagrali Przemysław Banaszak, Rafał Janicki, Jesús Jiménez i Emmanuel Konaté, a w ataku wystąpili Lukas Podolski i Igor Angulo.

Z kolei Lech Poznań pod wodzą Johna van den Broma zagrał systemem 3-4-3. Między słupkami stanął Filip Bednarek, a trójkę obrońców tworzyli Antonio Milić, Mikael Ishak i Pedro Rebocho. W pomocy wystąpili Jesper Karlström, Nika Kacharava, Michał Skóraś i Adriel Ba Loua, a w ataku zagrali Michał Karbownik, Afonso Sousa i Dawid Kownacki.

Przebieg meczu
Mecz rozpoczął się w szybkim tempie, z wieloma sytuacjami pod obiema bramkami. W 15. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie. Jesús Jiménez odegrał piłkę do Emmanuela Konaté, który strzelił nie do obrony w długi róg bramki Bednarka.

Po stracie gola Lech ruszył do ataków, ale skutecznie powstrzymywał go dobrze zorganizowana obrona Górnika. W 35. minucie gospodarze mogli podwyższyć prowadzenie, ale Igor Angulo zmarnował sytuację sam na sam z Bednarkiem.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ znaczącej zmianie. Górnik nadal dobrze bronił, a Lech miał problemy ze stworzeniem klarownych sytuacji. W 70. minucie gospodarze wyprowadzili kontratak, który zakończył się golem Lukasa Podolskiego.

Podsumowanie
Zwycięstwo Górnika Zabrze jest niespodzianką, ale w pełni zasłużoną. Gospodarze zagrali bardzo dobrze w obronie i wykorzystali swoje szanse. Lech Poznań był rozczarowany, ale trzeba przyznać, że Górnik był lepszym zespołem w tym meczu.